Vatandaş, Ekrem İmamoğlu’nun imzasına sahip çıkmasını bekliyor

Mahalle yerleşimi olan, ancak arazilerin mülkiyeti henüz tamamlanmamış yerleşim yerlerinde, mahallelinin mağduriyeti 31 Mart Yerel seçimlerinin gündemindeydi. “Mahalle yerleşik alanının tamamının, bu alanlarda halen yaşamakta olan hak sahiplerine toplu devredilerek yerleşimlerin hukuki güvenceye kavuşturulması” konusunda Ekrem İmamoğlu, taahhütname imzalamıştı.

Ekrem İmamoğlu‘nun bizzat imzaladığı, taahhütnamede ayrıca, “bütün plan çalışmalarını, uygulama etapları ve proje süreçlerini yerleşimcilerin mahallede kalmasını sağlama amaçlı, mahallelinin tamamıyla tartışarak, en az %70’in onayıyla hazırlanacağı” şeklindeydi.

Verilen sözler ve imzalanan taahhütname ortada dururken, mülkiyet sorununa çözüm modeli olarak, AKP’den miras kalan rantçı dönüşüm modeli şeklinde çözüm üretmeye kalkmak, geriye dönüşü işaret ediyor. Çırçır ve Akşemsettin mahallelerinde yaşayan binlerce hak sahibinin görüşü ve onayı alınmadan dönüşüm projesinin başlatılmak istenmesi, rantçı eksene dönüşümün en belirgin işaretleridir.

Ekrem İmamoğlu’nun 17 Ağustos tarihinde Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Kiptaş AŞ. Genel Müdürü Ali Kurt’un, Eyüpsultan ilçesinde, mülkiyeti henüz tamamlanmamış mahalle yerleşim alanlarında oturan hak sahiplerini “İŞGALCİ” olarak tanımlaması, İBB yönetiminin yıllar sonra değişmesine rağmen zihniyetin değişmediğini gösterdi.

Basında yer alan haberlerde, Akşemsettin ve Çırçır mahallelerinde 3 bin 67 bağımsız birimin üretileceği yazmakta. CHP Eyüpsultan İBB Meclis üyeleri başta olmak üzere, bölgede yaklaşık 50 yıldır yaşayan hak sahipleri, söz konusu, 3 bin 67 bağımsız birimin nerede yapılacağını maalesef ki bilememektedir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafınca hazırlanan Deprem Master Planı ve Uluslararası JİKA Raporunda da, olası bir İstanbul Depreminde Riskli alanlar içinde yer almayan Akşemsettin ve Çırçır mahalleleri, hiç bir bilimsel veri dikkate alınmadan AKP Eyüpsultan Belediyesi tarafınca Riskli Alan ilan edilmesini talep edilmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu talebi uygun görmüş, Bakanlar Kurulu kararıyla bölge Riskli Alan ilan edilmişti.

Akşemsettin ve Çırçır mahallelerinde oturan binlerce hak sahibi, riskli alan kararının iptali için dava açmış, lakin dava süreci devam ederken, Mahallelere Kentsel Dönüşüm Ofisleri kurularak, yangından mal kaçırır gibi hak sahiplerinin evlerine girilip, enkaz tespit çalışmaları başlatılmıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, AKP döneminde kurulan Kentsel Dönüşüm Ofislerince yürütülen çalışmaların devamı anlamına gelen çalışma modeli, bölgede yaşayan hak sahipleri tarafınca kaygıyla izleniyor.

Bölgede yaşayan binlerce hak sahipleri, Ekrem İmamoğlu‘nun Eyüpsultan da bizzat kendisinin imzaladığı Taahhütnameye sahip çıkmasını bekliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir