Yapma Metin abi. Ne olur yapma

Yapma Metin abi. Hayatım ile ilgili değil. Eğer buradan gidersem benim hayatım o zaman biter. Üç yıldır buraya gelmek için uğraşıyorum. Yapma Metin abi.” Ekran başında birçok insanı duygulandıran, belki de birçoğunu ağlatan bu diyalog, izlenme rekorları kıran Survivor, yarışmasının son bölümünde yaşandı.

Doktor Metin Kuş’un, Survivor gönüllü takımı yarışmacılarından Emin Günenç’e, dizindeki çatlak sebebiyle artık yarışmaya devam edemeyeceğini söylediği anlar, yarışmayı ekranları başında memleket meselesi duygusuyla izleyen herkesi eminim ki çok üzmüştür.

“Hayatım o zaman biter” Gerçekten de öyle mi? Bu kadar kolay mı?

Marmara Üniversitesi Makine Ressamlığı bölümünde okumuş, sonrasında oyunculuk eğitimi almış, hatta Kanal D’de yayınlanan “Bir Annenin Günahı” adlı dizide oynayan birisi için, Survivor’dan ayrılmak hayatının, geleceğinin bitmesi midir?

ben sadece buradaki hayatınızı değil, eve döndüğünüzdeki hayatınızı da düşünüyorum” diyen doktor Metin Kuş’a “ eğer gidersem benim hayatım o zaman biter” sözlerini söyleten gerçeklik nedir?

12 yarışmacının seçileceği Survivor gönüllü takımı seçmelerine, 700 bin kişinin başvurması, ülke olarak spora olan düşkünlüğümüzden mi kaynaklanıyor?

Defalarca başvurmasına rağmen olumlu yanıt alamayan, sesini Acun Ilıcalı’ya duyurmak için, Iğdır’dan İstanbul’a 50 gün boyunca yaklaşık 1600 km yol yürüyerek gelen, Survivor’a aşık olduğunu söyleyen Cumali Akgül’e bunca yolu yürüten Survivor aşkı mıdır?

Amerika’da Uçak Mühendisliği Bölümünde okuyan Aleyna Kalaycıoğlu’nu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü ve ardında Sydney Üniversitesi’nde Exchange (değişim) programı ile eğitimine devam eden Yiğit Poyraz’ı, Saint Benoit Fransız Lisesi Ortaokulu’nu, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’ni ve ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Bölümünü bitirmiş Uğurtan Dora’yı, Survivor’a iten, gelecekleri adına bir çıkış kapısı olarak görmelerini sağlayan durum vaka nedir?

Şanslı azınlığa dahil olup, bir hafta daha ada da kalmak için her şeyi yapmayı mubah gören, “doymak istiyorsan karşındakileri aç bırakmalısın” kültürünü başarılı bir şekilde işleyen ve toplumun büyük çoğunluğunda da kabul gören bu yozlaşmayı nasıl anlamalı ve anlatmalıyız?

Bu ve benzeri onlarca sorunun cevabını, bana bu soruları sordurtan Emin Günenç’te olması da bir o kadar ilginç bir durum. Emin Günenç, Survivor yarışmasına katılma gerekçesini, “Survivor benim için çok büyük bir dönüm noktası, büyük bir basamak. (buraya dikkat) Hayallerime yürüyerek değil de koşarak gitmek istiyorum. Bu yüzden Survivor’da başarılı olup döndükten sonra çok güzel bir geleceğin beni beklediğini biliyorum” şeklinde açıklıyor.

Emin Günenç, haklı mı?

Ayağında basma şalvar. Sırtında el örgüsü hırka. Saçında çiçek desenli yazma (Yılmaz Özdil) ile maden ocağının kapısında kocalarını, oğullarını, nişanlılarını bekleyen kadınların ülkesiyiz.

Çocuklarının ısınması için saç kurutma makinesini çalıştırıp küçük oğlu İsa’nın eline tutuşturup yan odada salıncak demirine ip bağlayarak intihar eden Emine Akçay’ın ülkesiyiz.

Derdini anlatmak için yanına gittiği hükümetin koca bakanı tarafından dilenci misali eline para sıkıştırılan, sonrasında da sırtına vurarak “ sakın düşürme” nasihatine maruz kalan, Dilek Özçelik’in ülkesiyiz.

Birilerinin çocukları gemicikler alırken, (16 adet) birilerinin babalarının çöp konteynırlarından ekmek, pazar artıklarından meyve-sebze topladıkları anne ve babaların yaşadığı ülkeyiz.

Halk Ekmek büfelerinin önünde ucuza ekmek almak için yoksulları saatlerce kuyrukta bekletip, pandemi kısıtlamaları çerçevesinde, esnafa kepenk kapattırıp, Uludağ’da, Abant’da, Kartepe’de karda KAYANlara oteller açan ülkeyiz.

Gelin Emin Günenç’in sesine ses olalım. Birlikte bağıralım. YAPMA METİN ABİ. NE OLUR YAPMA. Emin Günenç’i ne olur eleme. Bırak yarışsın. Ayağı kopacaksa da bırak yarışsın diye haykıralım. Survivor, Emin için dönüm noktası, onu elinden alma.

Yoksa ne olur bilir misin Metin abi. Elersen Emin’i, en iyi haliyle PTT’de ucuz yağ kuyruğunda bekleyen biri olur.

YAPMA METİN ABİ. NE OLUR YAPMA.

Deniz SEVÜK

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir