AĞRINIZ HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR

Vücudun alarm sistemi ağrılar; kimi zaman basit bir nedenden kaynaklanırken, kimi zaman da ciddi bir hastalığın işareti olabiliyor. İşte bu konuda bilinmesi gerekenler…

Göğüs Ağrısı

Kalp krizi işareti olabilir. Bu tür ağrı genellikle sabaha karşı veya sabah saatlerinde, istirahat halindeyken gelir. Sağ veya sol kola yayılabilen şiddetli ağrı kalp krizini düşündürür. Bulantı ve kusma olabilir. Efor sırasında oluşmuş ise durup dinlenerek geçmez. Öte yandan çok sayıda göğüs ağrısı tipi vardır. Bunların büyük oranı kalpten kaynaklanmayan adale ağrılarıdır. Psikolojik olarak bile görülebilen göğüs ağrıları da vardır.

Sırt Ağrısı

Sırt ağrıları sıklıkla duruş bozukluğundan kaynaklandığı gibi; vücudun farklı bölgelerindeki rahatsızlıklar veya kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Gece uykudan uyandıracak şiddetteki ağrılar (romatizmal hastalıklar), eklem şişmeleri gibi şikayetler de sırt ağrısıyla kendini belli eder. Sinir uçlarında iltihaplanması sonucu ortaya çıkan zona hastalığı hiçbir belirti vermeden sırt ağrısıyla kendini gösterebilir.

Baş Ağrısı

Çok şiddetli baş ağrısı varsa, beyin tabanında bulunan damarlardan biri patlamış demektir. Sıklıkla anevrizma sonucu oluşur. Sinüs adı verilen ve kafatasında bulunan boşlukların iltihabı (sinüzit) burun ve göz çevresinde şiddetli ağrıya yol açar. Migrende de zaman zaman gelen baş ağrısı krizleri vardır.

Bel Ağrısı

Bel ağrısı, bel bölgesine ait nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi karın içerisinde bir aort anevrizması, pankreas ya da karaciğerde sorun ile kalça eklemi veya eklem hastalıkları varsa da yaşanabiliyor. İç organlardaki hastalıklar da bel ağrısı olarak işaret verebiliyor. Bel fıtığı kalçaya ve bacaklara yayılan şiddetli ağrıya da neden olur. Özellikle kemik erimesi bulunan hastalarda bu durum sık görülür.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir