AKP seçim beyannamesinin ayrıntıları belli oldu

oplantıda konuşan Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

Hepinizi sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Bugün Türkiye’nin aydınlık yarınları için önemli bir adımı atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 24 Haziran seçimlerine günler kaldı. AK Parti ailesi olarak yeni bir zafer kazanmak için gün sayıyoruz. Genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte aziz milletimizle bugün seçim beyannamesini paylaşacağız. Bizler “Vakit Türkiye Vakti” diyerek ülkemizin dört bir yanına dağılacağız. Her vatandaşımıza Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatacağız.

Her zaman söylüyoruz, AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir. Bu salonda sadece yol arkadaşlarımız değil, sadece 600 milletvekili adayımız yok. Aynı zamanda 81 milyonun umudu var. Öncelikle 24 Haziran seçimlerine katılan bütün partilere, adaylara başarılar diliyorum.

Kadın adaylara listelerinde yine en fazla yer veren parti AK Parti’dir. 16 yıl içinde olmaz denilenlerin olduğuna, hayal denilenlerin gerçeğe döndüğüne hep birlikte şahit olduk. 16 yıl önce devraldığımız Türkiye ile bugünkü Türkiye’nin arasındaki değişim işte ortada. 16 yılda Türkiye’yi 3,5 kat büyüttük.Bugün itibariyle 65’inci hükümetin ikinci yılını tamamlamış bulunuyoruz. Bu iki yıl içerisinde bu zorlu süreçte bütün bakanlar kurulu arkadaşlarımla ülkemiz için, milletimiz için çok önemli kararlar aldık. Çok büyük zorluklarda liderimizin yardımıyla, desteğiyle çok zor kararlarda ülkemizi milletimizi yüzünü güldürecek sonuçları birlikte elde ettik. İki yıl kısa bir süre olabilir. Ama siyasi tarihimiz içerisinde bu iki yıl uzun uzun yazılacak iki yıl olarak tarihe geçecektir.

İki yılda başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Darbesiyle, fırat kalkanı harekatıyla ve 94 yıllık yönetim sistemimizi değiştiren anayasa değişikliğiyle halk oylamasıyla ve rekor büyümesiyle iz bırakan iki yılı tamamlamış bulunuyoruz.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı’nda konuşuyor.

Erdoğan beyannamenin açıklandığı toplantıda şu ifadeleri kullanıyor:

Aynı yoldan geçmişiz biz. Aynı sudan içmişiz biz. Yazımız bir kışımız bir. Halaylar bir, horonlar bir. Aynı sazın teliyiz biz. Gönüller bir, dualar bir, bir Allah’ın kuluyuz biz. Has bahçemiz yurdumuzdur. Aynı bağın gülüyüz biz.

Evet, aynı yoldan geçtiğimiz, aynı sudan içtiğimiz, aynı şarkıları söylediğimiz, gönüllerimiz ve dualarımız bir olan siz değerli milletvekili adaylarımızı sevgiyle selamlıyorum. Bizleri bu salonda ve ekranları başında takip eden milletimin her ferdini sevgiyle selamlıyorum.

İstanbul’dan Hakkari’ye, Rize’dan Hatay’a, İzmir’den Iğdır’a kadar ülkemizin dört bir yanında, helal rızkının peşinde koşan kardeşlerimizi selamlıyorum. Ayaklarının altına cennetin serildiği analarımızı, yarimiz olan, evladımız olan, kardeşimiz olan kadınlarımızı selamlıyorum. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz, bunun için de eğitimden siyasete her alanda önlerini açtığımız gençlerimizi selamlıyorum. Şu mübarek Ramazan günü, Rabbimden milletimizi ve dünyadaki tüm mazlumları korumasını niyaz ediyorum. Kardeşlerim, sizler AK Parti’nin 24 Haziran’da yapılacak seçimlerdeki milletvekili adayları sıfatıyla, milli iradenin teciline talip olarak bu yolculuğa çıktınız. Ülkemiz ve milletimize hizmet için çıktığımız bu yolculuğu inşallah, hayırlısıyla menziline ulaştıracağız. AK Parti, girdiği her seçimden birinci çıkmış partidir. Bizim için bu yeterli değildir. Biz aynı zamanda ülkemizi hedeflerimize ulaştıracak bir çoğunluğa sahip olmak için mücadele ediyoruz.

“Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50’nin çok üzerinde bir oranla kazanmayı hedefliyoruz”

Sevgili gençler, milletimizin huzuruna ilk defa çıktığımız 2002 yılındaki seçimlerde yüzde 34 oya ulaştık. 7 Haziran’da ise Meclis’te çoğunluğu sağlayamadığımız bir seçim yaşadık. Tek başımıza hükümet kuramadık, diğer partiler de çoğunluğu sağlayıp milletimizin karşısına çıkamadılar. 1 Kasım’da ise yüzde 49.5’luk oy oranıyla tek başımıza iktidara geldik. Ayrıca 10 Ağustos 2014’te cumhurbaşkanlığı seçiminde ve 16 Nisan halk oylamasında yüzde 52’lik oy oranlarına ulaşmıştık. 2007 yılında bir cumhurbaşkanlığı seçimi kriziyle karşılaşmıştık. Gezi olayları başlayan, 17-25 yargı kriziyle süren ve bölücü örgütün hendek operasyonuyla tırmanan ve darbe girişimiyle zirveye ulaşan süreci de hep birlikte yaşadık. Şimdi vakit Türkiye vaktidir diyerek yola çıkıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50’nin çok üzerinde bir oranla kazanmayı hedefliyoruz. TBMM’de de çok güçlü bir grup kurmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı adayınız olarak, şahsım, milletvekili adaylarımız sizlerle el ele vereceğiz. İnşallah seçimlerden alnımızın akıyla çıkacağız. Kardeşlerim, işte bu cesaret, bu heyecan, bu coşku, Allah’ın izniyle bizlere 24 Haziran’da o beklenen neticeyi getirecektir.

“Yaparsa yine AK Parti yapar”

Kardeşlerim, biz seçimlerde milletimizin karşısına hiçbir zaman eli boş çıkmadık. Milletimizin huzuruna hep, önceki hükümetlerimizde yaptıklarımızla beraber bir sonraki dönem yapacaklarımızla çıktık. Şimdi bu seçimlerde ne yapıyoruz? Biliyorsunuz, 6 Mayıs’ta İstanbul’da seçim manifestomuzu milletimize açıkladık. Bugün, güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye şiarıyla hazırladığımız seçim beyannamemizi “Yaparsa yine AK Parti yapar” diyerek milletimizin takdirine sunuyoruz. Öncelikle size gelecek vizyonumuzu özetle paylaşmak istiyoruz.

“Dijital Türkiye’nin vakti geldi”

Bugün dünyada, her alanda baş döndürücü hızda değişim yaşanıyor. Bir yanda teknolojik dönüşümler meydana gelirken bir yanda sosyal ve kültürel alanda yeni eğilimler gözleniyor. Değişimi iyi algılayanlar iyiye giderken, hızı yakalayamayanlar kötüye gidiyor. Biz, yeniden şekillenen ilişkileri dikkatle analiz ederek bir yol haritası ortaya koyuyoruz. Dijitalleşmeye özel bir önem veriyoruz ve dijital Türkiye vaktinin geldiğine inanıyoruz.

Ülkemizi, kuruluşunun 100’üncü yılına daha güçlü taşımak için vizyonumuzu daha önce ortaya koymuştuk. Yeni hükümet sistemiyle iş adamlarımızın, kadınlarımızın söz sahibi olduğu bir ülke haline geleceğiz. Kendimize ufuk çizgisi olarak belirlediğimiz 2053 ve 2073 hedeflerimize de emin adımlarla ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde gelişmiş ülkelerin de üzerinde bir ekonomik büyüme sağlayacağız.

“Yeni hedefimiz, ülkemizi yüksek gelir grubuna yükseltmek, gelir dağılımını iyileştirmek”

Evet gençler. Korumacılık eğilimin küresel düzeyde yükseldiği bir ortamda geçici rüzgarlara kapılmayıp serbest piyasayı esas alan ekonomik yapımızı güçlendirerek yola devam edeceğiz. Dinamik genç nüfusumuzun tüm avantajlarını kullanarak ülkemizi, bilgiyi üretime dönüşten bir güç haline dönüştüreceğiz. Bunun için bilgiye dayalı üretim, büyümemizin belirleyici gücü olacaktır. Gelişmiş ülkelerin gıptayla baktığı genç ve dinamik nüfusumuzun sunduğu fırsat penceresini en iyi şekilde değerlendireceğiz. Birlikte yürüyeceğimiz gençlerimizle yeni başarı hikayeleri yazacağız. Kalkınma hedefimiz çerçevesinde kadınlarımızın kalkınma sürecine daha aktif katılımını desteklemeye devam edeceğiz. Kadın girişimciliğini destekleyerek kadınların girişimciliğini yüzde 40’ın üzerine çıkaracağız. Alt orta gelir grubunda olan ülkemizi üst gruba yükselttik. Yeni hedefimiz, ülkemizi yüksek gelir grubuna yükseltmektir. Bir yanda gelir dağılımını iyileştirerek bir yanda bölgeler arası dengesizliği azaltacağız. Yüksek insani gelişmişlik seviyesine çıkardığımız ülkemizi, en yüksek insani gelişmişlik seviyesine de çıkaracağız. Nesiller arası hakkaniyeti sağladığımız bir toplum haline geleceğiz. Demokratik standartları yüksek, her alanda kalkınmış bir ülke olacağız. Buna hazır mısınız? Kocaeli buna hazır mısınız? Eskişehir, Mamak, buna hazır mısınız? Maşallah.

“Akıllı ve yeşil kent projeleriyle şehirlerimizi daha yaşanabilir kılacağız”

Teknolojik gelişmelere yoğunlaşacağız. Teknolojinin her alanında yetkin bir duruma geleceğiz. Milli gelirden araştırma geliştirmeye ayırdığımız kaynaklarımızın payını yüzde 2’nin üzerine çıkararak imalat sanayimizde yüksek teknoloji ürünlerinin payının hakim olduğu bir yapıya ulaşacağız. Bilginin üretiminde ve katma değer oluşturacak şekilde kullanımında yenilikçi bir anlayışla özel sektörün rolünü artıracağız. Dünyada söz sahibi olan, cazibe merkezi konumunda bir ülke haline geleceğiz. Kardeşlerim, özellikle savunma sanayiinde önümüzdeki dönemde Türkiye, sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayacak. Dünyanın önce gelen ihracatçıları durumuna gelecektir. Ülkemiz için vazgeçilmez olan enerji ve gıda güvenliği alanında en üst düzeyde tedbirleri hayata geçireceğiz. Vatandaşlarımızın daha kaliteli bir yaşam sürmesini hedefliyoruz. Akıllı ve yeşil kent projeleriyle şehirlerimizi daha yaşanabilir kılacağız.

“AB başta olmak üzere ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi güçlendireceğiz”

AB başta olmak üzere farklı bölgesel yapılarla ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Bölgedeki ve tüm dünyadaki dost ve kardeş milletlerin daha fazla refaha kavuşmasını istiyoruz. Gereken adımları atacağız. Huzur ve refah ortamı için katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

“Daha özgürlükçü ve adaletli bir ülke”

Küresel düzeyde daha özgürlükçü ve adaletli bir ülkenin tesisinde öncülük yapacağız. Sadece kendi insanımız için değil, tüm insanlık için istemeye devam edeceğiz. Vakit Türkiye vakti. Kardeşlerim, seçim beyannamemizin ikinci kısmını yeni yönetim modeli oluşturuyor. Gençler, o zaman bir dakika. Yeni dönemi nasıl ifade ediyoruz? Hazır mısınız? Hazır mısınız? Hazır mısınız? Güçlü Meclis, güçlü hükümet ve bağımsız, güçlü Türkiye. Bununla yola devam edeceğiz. İnşallah, bağımsız ve güçlü bir yargıyla da, tarafsız yargıyla da inşallah demokrasimizi sağlam temeller üzerine oturtuyoruz. Meclis’te cumhurbaşkanı ne kadar ahenk ve iş birliği içinde çalışırsa Türkiye o kadar kazanacaktır. Bunun için 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığını kazanmak kadar Meclis’te çoğunluğu elde etmeyi de önemsiyoruz.

“Meclis’i güçlendirmeye kararlıyız”

Partilerin, aralarındaki kavgalar sebebiyle millete hizmet veremez hale gelmiş Meclis’i, tarihin en büyük başarılarına imza atan bir kurum haline dönüştürdük. Demokrasimize yönelik tüm tehditler karşısında dimdik duran TBMM, adına yakışır bir konuma gelmiştir. Meclis’i güçlendirmeye kararlıyız. Mevcut sistemde Meclis, hükümetin gölgesi altında kalıyordu. Yeni dönemde cumhurbaşkanı, bütçe dışında Meclis’e kanun teklif edemiyor. Bu görevi Meclis’e vererek onu güçlendirmiş bulunuyoruz. Kararların daha hızla alınacağı ve daha etkin kullanılacağı yeni sistemde mevcut sıkıntıları ortadan kaldıracağız.

“Cumhurbaşkanına bağlı olan kamu yönetimi tepeden aşağı yenilenecek”

Cumhurbaşkanına bağlı olan kamu yönetimi tepeden aşağı yenilenecek. Halen daha devam eden hazırlıklarımızı seçimlerin ardından yürürlüğe sokacağız. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı da önem verdiğimiz bir başka husustur. Darbe ve vesayet kalıntılarını ortadan kaldırmak için gereken adımları attık. Yargının sadece kendi işiyle uğraşacağı bir sistemi kurma yolunda önemli mesafe katettik. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını güçlendirecek adımları atmaya devam edeceğiz. Demokrasi ile kalkınmayı birbirinin tamamlayıcısı olarak gördük. AK Parti iktidara geldiğinden beri standartlarını sürekli yükselten partidir

AYRINTILAR GELİYOR…

DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

-Ankara Spor Salonu’na “Vakit Türkiye vakti”, “Güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye”, “Yaparsa yine AK Parti yapar”, “Millet karar verecek güven ve istikrar devam edecek” pankartları asıldı. İlk kez 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan “Erdoğan” logosu dikkat çekti.

-Atatürk, Erdoğan, Yıldırım posterleri ve Türk bayrağı yan yana asıldı.

-AK Parti’nin “Tek sevdamız Türkiye”, “Daima aşk daima millet”, “Vakit Türkiye vakti” “Eroğlu Erdoğan” gibi eski ve yeni seçim şarkıları çalındı.
-Erdoğan ve Yıldırım, salon içine kurulan platformu dolaşarak partililere beyaz karanfiller attı.

-Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı salon çevresinde partililer dört arama noktasından geçirildi.

-AK Parti’nin 16 yıllık siyaset yolculuğunu ve Erdoğan’ı anlatan anlatan bir sinevizyon gösterildi.

-Ankara’dan aday gösterilen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de salona alkışlarla girdi.

TOPLANTIDAN NOTLAR

Yurdun çeşitli bölgelerinden gelen partililer, erken saatlerde Ankara Spor Salonu önünde toplandı. Partililer, oluşturulan güvenlik noktalarında yapılan aramanın ardından salona alınıyor.

Toplantı için hazırlanan salona, üzerinde “İrade, erdem, cesaret” yazılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterleri ile Türk bayrağı ve AK Parti flamaları asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salondakileri selamlaması için platform hazırlandı. Partililerin etkinliği rahat izlemesi için de kürsünün üzerine büyük boyutlu ekran kuruldu.

Erdoğan’ın konuşma yapacağı kürsünün kurulu olduğu platformun önüne “Vakit Türkiye Vakti” yazılı pankart asıldı.

Salonda, “Güçlü Meclis güçlü Türkiye”, “Yaparsa yine AK Parti yapar”, “Millet karar verecek, güven ve istikrar devam edecek” yazılı pankartlar dikkati çekti.

Toplantıya çok sayıda gazeteci akredite oldu. Gazetecilerin rahat çalışabilmesi için salonda alan ayrıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir