Akşemsettin de evlere girmeye başladılar!

Akşemsettin Mahallesinde, Kentsel Dönüşüm bürosunun açılması ve ardından hak sahiplerine gönderilen evraklar bölgede tansiyonun yükselmesine sebep verdi.

Hiç bir bilimsel veri olmaksızın, Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen, Riskli Alan kararlarını mahkemeye taşıyan bölge halkı, yaşanan süreci yangından mal kaçırma olarak değerlendiriyor.

Riskli Alan kararlarının iptali için açılan davaların neticelenmesini beklemeden, hak sahiplerine herhangi bir proje sunulmadan KİPTAŞ tarafından Kentsel Dönüşüm ofisi açılması ve değer tespiti yapmak adına bölgeye elemanlarını yollaması neler oluyor sorusunu sorduruyor.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünün bölgede dağıttığı evraklarda ilginç tespitlere imza attı.

Eyüpsultan İlçesi Akşemsettin Mahallesinde güvensiz yapı stoku, niteliksiz çevre nedeniyle daha Fazla güvenilir stok konuta ve donatılara ihtiyaç vardır denildiği yazıda ayrıca;

İstanbul’un gündeminde bulunan “deprem riski” nedeniyle can ve mal kaybını azaltmak ve bölgeyi geleceğe hazırlamak maksadıyla KİPTAŞ Genel Müdürlüğünce kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılmıştır deniliyor.

İlgili yazıda ayrıca; 23.07.2018 tarihinde İBB ve Kiptaş arasında bir protokol imzalandığı, alt çalışmalarının KİPTAŞ adına GEDAŞ Gayrimenkul  Değerlendirme A.Ş. tarafından yürütüleceği, vatandaşların da bu konuda yardımcı olmaları gerektiği belirtiliyor.

Yaşanan süreci, vatandaşlar şaşkınlıkla izlediğini, kendilerine sunulmuş bir projenin ortada olmadığını, söz konusu değer tespiti işleminin kime veya neye dayalı yapıldığını bilmediklerini, bu konuda kendilerini bilgilendiren bir kurumun da ortada olmadığını ifade edip, bu yaşanan hukuksuz sürece göz yummalarının da imkansız olduğunu ifade ettiler.

Bölgede hak sahiplerince kurulan iki derneğin de bu konuda çalışmaları sürmektedir. EYMADER ( Eyüpsultan Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği) ile AKŞEMDER (Akşemsettin Mahallesi Kültür ve Dayanışma Deneği) yaşanan süreci fırsatçılık olduğunu söylüyorlar.

Eyüpsultan Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği (EYMADER) Başkanı Deniz SEVÜK ” bölgedeki  mülkiyet sorunu çözülmeden, hak sahiplerinin talepleri dikkate alınmadan, kazanılmış haklarımız verilmeden, riskli alan kararlarına karşı açtığımız iptal davalarının sonucu beklenmeden ve bölgemizde deprem riski varmış havası yaratıp yangından mal kaçırırcasına işlere kalkışmak, ahlaki de değil hukuki de değildir.

Eyüpsultan ilçesinin mülkiye amirinin kim olduğu belli değildir. Eyüpsultan Belediye Başkanının görevi nedir bilmek istiyoruz. KİPTAŞ tarafınca Akşemsettin Mahalle Muhtarlığını da desteğini alarak üçerli beşerli guruplar halinde insanları ikna odalarına çeker gibi yanlış ve yalan bilgilerle kandırılmasını kabul etmiyoruz.

Kendilerine onlarca kere söyledik. gelin geniş bir halk toplantısıyla milleti bilgilendirin diye. ama nedense bundan sürekli kaçıyorlar. yapılan işlemin hukuki ve ahlaki değerlerle uygunluğu varsa bilgilendirmelerden neden kaçsınlar ki.

Sunu Rahatlılıkla ifade edebilirim ki, bölgede uygulanacak plandan Eyüp Belediye Başkanı Remzi AYDIN‘nında haberi ve bilgisi yoktur. beş yıllık belediye başkanlığı sürecinde, mülkiyet sorununun çözümü noktasında yapmış olduğu bir tek olumlu işi yoktur. beş yıldır millete hayal satmaktan, çözüm bekleyen milletin umutları üzerinde siyaset yapmaktan öteye gidememiştir.

Biz, EYMADER olarak, sürecin ciddiyetsiz bir şekilde yol almasına göz yumamayız. Bu konuda yasal ve insani tüm haklarımızı kullanacağız. Evlerimizin içine değer tespiti yapmak adına girmelerine izin vermeyiz. 50 yıllık bir geçmişi olan bizler mülkiyet sorununu çözümünü beklerken, sanki bizim beklediğimiz çözümmüş gibi değer tespiti yapmak adına evlerimize girmeye çalışmak ve bunu da bizlere lütufmuş  gibi sunmak bizlerin aklımızla alay etmektir.

Biz bu değer tespitlerini çok iyi biliyoruz. Gazi Osman Paşadan, Sarıgöl’den, Kirazlı Tepeden biliyoruz. o nedenle kendilerine söyleyeceğimiz yegane cevap HAYDİ BAŞKA KAPIYA dır”

Yaşanan sürece bir tepkide, Akşemsettin Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinden geldi.

AKŞEMDER Dernek Başkanı İnci SALMAN “hukuksuzca evlerimizi riskli alana ilan eden zihniyet yine aynı hukuksuzlukla kentsel dönüşüm adı altında işlere imza atmaktalar. alınan riskli alan kararını mahkemeye taşıyınca bu sefer Öğretmen Bloklarının altında bulunan Gecekondu Mahallesinde kentsel dönüşümü yapmanın yolunu arıyorlar. biz dernek olarak bölgede yaşayan tüm hak sahiplerini bilgilendirmek ve bilinçsizce herhangi bir evrak imzalamamaları için gerekli çalışmalarımızı yapacağız.

Hak sahipleri arasında bilgi kirliliği yaratarak, süreci götürmeye çalışıyorlar. mahallelerimiz İstanbul da olabilecek bir depreme karşın en güvenilir mahallelerdir.  bunu bilip depreme karşı önlem adı altında mahalleyi ranta açmak tarafımızca kabul edilir bir durum değildir.” dedi.

32 Gün Haber

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir