Alevi olduğu için milli takıma alınmadığını söyleyen sporcu suç duyurusunda bulundu

Alevi olduğu için Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz tarafından milli takıma alınmadığını söyleyen Wushu sporcusu Sadık Pehlivan, Akyüz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu

Alevi olduğu için Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz tarafından Wushu Milli Takımına alınmadığını söyleyen sporcu Sadık Pehlivan, Abdurrahman Akyüz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre, Wushu Sanda kategorisinde 6 kez Türkiye Şampiyonu olan Sadık Pehlivan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Pehlivan şunları söyledi:

“2013’ten beri lisanslı wushu sporcusuyum. 2014 yılında milli takıma girdim. 2015’te Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Dünya Şampiyonası’na ben değil, yendiğim kişi götürüldü. 2018 ve 2019’da aynı şekilde Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandığım halde götürülmedim. Çünkü Akyüz, Alevi olduğum için sürekli beni dışlıyordu. Alevi olduğum halde milli takım kamplarında 5 vakit namaz kılmak zorunda kaldım. Bir kez sabah namazına geç kaldım diye Akyüz’ün, ‘Kâfirsin. Arkadaşlarını da kendine benzeteceksin’ şeklindeki hakaretine uğradım. İnancım yüzünden bana sürekli hakaret ediyordu.”

‘YAPILAN BİR İNSANLIK SUÇU’

Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat da N.E. Akyüz’ün paylaşımıyla ilgili şunları ifadeleri kullandı:

Sadık Pehlivan’ın iddiaları doğruysa, çok çirkin. Kimse inancına göre değerlendirilmemeli. Dikkate alınması gereken, sporcunun yeteneği olmalıydı. Diğer türlü ötekileştirmekten başka bir şey değil. Bu iddiaların üzerine bir de Abdurrahman Akyüz’ün oğlu bir video paylaştı. Videoda da açıkçası Alevilerle dalga geçilmiş. Yapılan saygısızlık ve etik değil. Bu yapılanı sadece Alevilerin değil, herkesin kınaması gerekiyor, yapılan bir insanlık suçu. Bir de bu çocuğu bu noktaya getiren mantığı sorgulamak lazım.”

OĞLUNUN PAYLAŞIMINA TEPKİ YAĞDI

Sadık Pehlivan’ın suçlamaları sonrası Abdurrahman Akyüz’ün oğlu N.E. Akyüz, sosyal medyadan bir video yayınladı. N.E. Akyüz videoda, “Yüzde kaç Alevisin?” diye test yapıp, “Ben milli takıma nasıl gireceğim?” diyerek alay etti.

Akyüz’ün yaptığı bu paylaşım tepkilere neden oldu. Pehlivan ise bu paylaşımla ilgili, “Yapılan Alevilere hakarettir. Alevi inancıyla dalga geçiyor” yorumunu yaptı.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir