Ali TURAN “özgür birey, örgütlü toplum” çıkış bu

32. Gün Haber tarafından hazırlanan, Deniz SEVÜK moderatörlüğünü yaptığı, Güncel Paradigma programına bu hafta Cumhuriyet Halk Partisi Eyüpsultan Eski İlçe Başkanlarından Ali TURAN konuk oldu.

Ali TURAN’ın Güncel Paradigma programında yaptığı açıklamalarda öne çıkan satır başları

2019 YILINDA GERÇEK BİR BAHARI YAŞADIK

2019 Yerel seçimlerine doğru giderken Baharı Getireceğiz sloganı ile yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi sözünü tuttu ve gerçek bir baharı hissettirdi bize.

Adana, Mersin, Antalya, Ankara ve özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlıklarının kazanılmış olması bizim için baharla eşdeğer bir anlam içermektedir.

Eyüpsultan’a geldiğimizde de aslında seçim süreci başlamadan önce bir çok anket te kazanılacak ilçelerin başında gelmekteydi.

Ne yazık ki çeşitli eksiklikler yapıldı. Genel Merkezin yaptığı eksiklikler var. İlçe Başkanlığın yaptığı eksiklikler var. adayların eksiklikleri var. ama Umut daha yukarı tırmandı.

2019’DA BİZE BAŞARI GETİREN SEBEPLERİ PARTİ OLARAK İYİ İRDELEMELİYİZ

Seçim sonucunu sağlıklı ve iyi bir şekilde irdelemeliyiz. Burada bize seçimleri kazandıran etkenler neydi sorusuna, örgütümüzle çoklu bir akılla üzerinden birden çok kere konuşarak irdelememiz gerekmektedir.

Özellikle Belediye Başkan adaylarımızın sahada kullandıkları dil ve topluma verdikleri samimi duruş Cumhuriyet Halk Partisini burada önemli bir durak olmasını sağladı.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BİR KADRO PARTİSİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi bir kadro ve üye partisidir. Bizde üyeler partinin sahibidir. Sağ partilerde çokça partiler geldi gitti. Cumhuriyet Halk Partisi öyle bir parti değildir.

Cumhuriyet Halk partisinde iki ana temel oluşum vardır. bunlardan ilki kendisini sol ve sosyalist olarak tanımlayan kadrolar diğeri ise kendisini ulusalcı olarak tanımlayan kadroların oluşturduğu oluşumlar.

Bu iki oluşum aslında birbirinden çokta farklı söylemler değil, lakin ulusalcılığı dönem dönem kafa tasçı milliyetçiliğe vardıran söylemler partiye zarar vermektedir.

DELEGASYON SEÇİMİNDE PARTİ TÜZÜĞÜNE TAVİZSİZ UYULMASI GEREKİR

Her şeyden önce şunu söylemek isterim ki, mahalle delegasyonları dediğimiz parti içi seçimlerinde tavizsiz bir şekilde parti tüzüğüne parti programına uygun bir seçim yapmamız lazım. Yani üyeye güvenmek lazım. Üyeyi yaftalamadan ön yargılı bakmadan üyeye güvenmek gerekir.

HDP, DEMOKRATİK TÜRKİYE YANLISI BİR SİYASET ÜRETİYOR

AKP yaptığı çalışmaların neticesinde mevcut seçimleri neden kaybettiğini çok iyi biliyor. O sebeple CHP ile HDP’in arasını açmaya çalışıyor.

Selahattin Demirtaş’ın siyasi yasaklı hale gelmesi, Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi yasaklı bir hale getirilmek istenmesinin altındaki gerçek budur.

Kürt siyaseti ile doğru dili gerçekleştiren siyasetçiler onlar için tehlike oluşturuyor. Cumhuriyet Halk Partisi bu gerçeklikleri bilerek hareke etmelidir.

Baktığımızda HDP demokatik Türkiye yanlısı bir siyaset üretiyor. Asıl PKK ile kimlerin siyaset yaptığına bakmak lazım.

CANAN KAFTANCIOĞLU BİLDİK CHP SİYASETÇİSİNDEN FARKLI BİR SİYASETÇİ

Canan Kaftancıoğlu bu güne kadar bildik CHP siyasetinden farklı bir yol izledi. Özellikle Kürt siyaseti, sol siyaset ve sendikalarla kurduğu iletişim çok doğru.

AKP kaybettiği seçimlerin nedenleri arasına da bu tür siyasetçileri de hedefe koyuyor.

Ne yazık ki CHP kadrolarında siyaset yapan birileri de AKP’nin ekmeğine yağ süren söylemler içinde oldular.

İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAY DEĞİLİM

Cumhuriyet Halk Partisinde İlçe Başkanlığı ve Meclis Üyeliği görevlerini yapmış ve bu günde aktif bir üyesiyim.

Şunu belirtmek isterim ki ben merkeziyetçi bir siyasetçi değilim. Bizim dışımızda da bir çok siyasetçi arkadaşımız var.

Başka arkadaşlarımız bu dönem çıkarlar yarışırlar. Ben şunu net söylemek istiyorum ki ilçe Başkanlığına aday değilim.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir