Bir Komisyon, iki FARKLI söylem!..

Covid pandemisi sebebiyle çalışmalarına uzun bir ara veren Eyüpsultan Belediye meclisi 06.07.2020 tarihli ilk meclis oturumuyla çalışmalarına başladı.

Uzun aradan sonra toplanan Eyüpsultan Belediye Meclis toplantısına, 2019 yılı Mali Denetim raporu damga vurdu.

Denetim Komisyon üyeleri olan, AKP meclis üyeleri, Seçkin Turan ve Cengiz Çup‘un başarılı bulduğu 2019 mali yılı ile ilgili CHP’li üye Veli Güngör hazırladığı Muhalefet Şerhi raporuyla işlerin hiçte iyi ve yolunda gitmediğini gösterdi.

CHP’li Veli Güngör’ün hazırladığı Muhalefet Şerhi raporunda, Yıllık Gelir Gider dengesinin uyumsuz olduğu, Planlanan, Tahakkuk eden ve Tahsil edilen vergilerin beklentinin altında olduğu, Doğrudan Temin Yoluyla yapılan ihalelerde usulsüzlüklerin yaşandığı, Muhasebe Kayıtlarının hatalı işlendiği, Hakediş Ödemelerinin kanuna uygun olarak yapılmadığı, Yüksek Maliyetli giderlerle belediyenin zarara uğratıldığı, Belediyenin sahip olduğu veya kiraladığı gayrimenkullerin izlenilen yol haritası sebebiyle belediyenin zarara uğratıldığı gibi tespitlerden bulundu.

Denetim Komisyon Üyesi Veli Güngör’ün Muhalefet Şerhi Raporu hakkında konuşan Denetim Komisyonu Başkanı Seçkin Turan, yapılan tespitlerin gerçeği yansıtmadığı, emsal alınan belediyelere bakıldığında Eyüpsultan Belediyesinin 2019 yılında başarılı bir dönem geçirdiğini ifade etti.

Eyüpsultan Belediyesi 2019 yılı Mali Denetim raporu görüşmelerinde, CHP’li meclis üyeleri Eski Belediye binasının bila (ücretsiz) bedel İlim Yayma Cemiyetine verilmesi, buna karşın olarak ödemesi gereken vergi ve SSK borçlarını ödeyemediği için belediye taşınmazlarının satılmasını eleştirdiler.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir