Çavuşoğlu’ndan Skandal Görüntülere Açıklama: Putin de bekledi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus medyasının Türkiye heyetinin bekletilmesine ilişkin yayınladığı görüntülere ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız 1 dakika beklediyse Putin de öbür tarafta 1 dakika bekledi” dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Brüksel’de AB ile gerçekleşen zirve hakkında konuşan Çavuşoğlu, “Zirve yapıcı ve olumlu bir havada geçti fakat sorunları da görüşmek gerekiyor. Michael ise Türkiye ile iyi bir diyalog olmadığı için sorunların yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise AB’nin hangi sözlerini tutmadığını söyledi” dedi.

Avrupa Birliği ile ilişkilere değinen Çavuşoğlu, “AB süreci tek taraflı bir süreç değil. İki taraflı adım atmamız gerekiyor. Bize uluslararası hukuku hatırlatanlar bunun tam tersini yapıyorlar” yorumunda bulundu.

Rus medyasının Türkiye heyetinin bekletilmesine ilişkin yayınladığı görüntülere yönelik açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız 1 dakika beklediyse Putin de öbür tarafta 1 dakika bekledi” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

RUS MEDYASININ YAYINLADIĞI GÖRÜNTÜLER

>> Rusya medyasını anlıyorum da bizim içerde bu kara propagandadan memnun olmuş o kadar çok kişi var ki, onları anlamıyorum. İdrak etmekte zorlanıyorum. Protokolün ne olduğunu bilmek lazım. Ortada bir buluşma noktası var. İki lider farklı taraflardan geliyor. Çıkışta da kapıya kadar uğurladı Putin, her görüşmede olduğu gibi. Peskov da büyükelçimize ulaştı. Resmi tutumumuz bu değil, yanlış bir haber olmuş dedi. Cumhurbaşkanımız 1 dakika beklediyse Putin de öbür tarafta 1 dakika bekledi. Çünkü ortada buluşma noktası.

>> Bunlar nezaket kurallarıdır. Basına açık kısımda liderlerin hitabetleri oldu. Gerçekten bundan bir şey çıkarmaya çalışmak bana göre ucuz politika. Böyle bir şeyi izah etmek zorunda kaldığımız için üzülüyoruz. Rus medyasının yaptığı bir saygısızlıktır. Rus medyasının bunun magazin haline getirmesi de doğru değil. Rusya, bunun kendi tutumu olmadığını, basının seviyesiz olduğunu söyledi.

>> Hiç öyle bekletilme gibi bir durum olmadı. Her iki taraf da iki taraftan geldi. Kameralar, ortam ayarlanıyor.

İşte O Görüntüler

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir