CHP Eyüp’de Aradığınız Demokrasiye 2 Yıllığına Ulaşılamıyor

5 Ocak tarihinde gerçekleşen 37. CHP Eyüp İlçe Başkanlık Kongresinde, Doğan Sarıtaş 157 delegenin olurunu alarak iki yıllığına İlçe Başkanı olarak seçildi.

Deniz SEVÜK

5 Ocak tarihinde gerçekleşen 37. CHP Eyüp İlçe Başkanlık Kongresinde, Doğan Sarıtaş 157 delegenin olurunu alarak iki yıllığına İlçe Başkanı olarak seçilirken, kongrede, Saim Diken 150 oy alırken, kimsenin çokta şans tanımadığı Ali Ekber Cömert 97 oy alarak yarışı üçüncü olarak tamamladı.

Kazananın tamamını aldığı, kaybedeninde her şeyi kaybettiği model olan, Blok Liste modelinde seçime gidildiğinden İlçe Yönetiminin tamamı, Doğan Sarıtaş’ın listesi olan kırmızı listedeki kişilerden oluştu.

Yapılan İlçe Yönetimi veya seçilen İl Delegelerinin doğru mu? veya yanlış mı? kişilerden oluştuğu gibi gereksiz tartışmaları bir kenara bırakarak baktığımızda, CHP Eyüp İlçe örgütü tarihi bir fırsatı tepmiş oldu.

Blok Liste ile Çarşaf Liste yarışında yaşananlar

Parti içi demokrasinin en iyi örneği olarak görülen ve Parti Tüzüğünde de yerini alan Çarşaf Liste geçmişte olduğu gibi bu dönemde de maalesef ki uygulanmadı.

Partinin üye ve delege yapısındaki aksaklıları gerekçe göstererek, bu delege yapısı ile seçilen delegelerin doğru karar veremeyeceğini söyleyenler, yarattıkları algı mühendisliğinin de başarılı bir sonuç vermesiyle, kongre salonunda bir daha Blok Liste ile istediklerini yazarak günü başarıyla tamamladılar.

İşin en ilginç yanı ise, mahallelerin seçilen delegeleriyle bir araya geldikleri toplantılarda ve basına verdikleri röportajlarda Çarşaf Liste diyen İlçe Başkan adaylarının da Blok Liste yönünde uzlaştıklarıydı.

42 Delegenin imzasıyla Divan Başkanlığına verilen ve Blok Liste talebinde bulunan önergenin altındaki imzaların, kişi başına eşit bir şekilde adayların yakın çalışma ekipler tarafınca toplanıldığına tanıklık ettik.

Yapılan oylamada üç İlçe Başkan adayının her iki talebede ellerini kaldırmayıp sessizleri oynaması siyaset kurnazlığından başka bir şey değildir.

Birilerinin şu an “ Sayın, Saim Diken’in delegeliği yoktu, o yüzden oylamaya katılamadı, oy hakkı olsaydı Çarşaf Liste adına elini kaldırırdı” şeklinde koşuştuklarını çok iyi biliyorum. Ancak bu ve benzeri söylemlerin o gün o salonda imza toplayanların profilleri dikkate alındığında hükmünü yitirdiğini de belirtmek isterim.

Blok Listenin talebinin oylanması sırasında eski İlçe Başkanı Sinan Akçiçek’inde verdiği destek gözlerden kaçmayan bir diğer ayrıtı olarak kayıtlar geçti.

Blok Liste talebi yönünde önerge veren delegeler ile Blok Listeyi onaylatmak adına delege kartlarını havaya kaldıran delegelerden birinin dahi kürsüye çıkıp Blok Listenin gerekliliği yönünde lehte bir konuşma yapmaması da ilginçtir.

Buna karşın, Aleyhte söz alan Avukat Özgür Nemutlu, Çarşaf Liste ile Blok Listenin ne anlama geldiğini, kimin Çarşaf, kimin ise Blok liste dediği konusunda kongre salonunda bulunan tüm delegelerin de alkışlarıyla desteklediği ancak oylamaya etkisi maalesef ki geçemeyen konuşmasıyla İlçe Seçimine damga vurdu.

Kazanacaklarından çok emin olan ve listelerinin delinmesinden korkan, kazanacağız derken günün sonunda kaybeden delegelerin şu an ne düşündüklerini gerçekten merak ediyorum. Birçok kişinin mangalda kül bırakmayan bir edayla, “ben verdiğim kararın arkasındayım” dediğini veya diyeceğini de biliyorum. Lakin daha listelerde kimin yazıldığını bilmeden, “hepsini ben alacaçağım, hepsi benim olacak” diyerek hareket edenlerin verdiği bir karar hiç olmadı ve de asla olmayacaktır.

5 Ocak tarihinde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37. Eyüp İlçe Başkanlık Kongresinde, parti içi demokrasi olan Çarşaf Listeyi ölüme mahkum edenlerin gelecekte ön seçim, temayül veya parti içi demokrasi talepleri ne kadar karşılık bulacak veya ne kadar içten olacak hepimiz yaşayıp göreceğiz.

Parti içi demokrasiyi rafa kaldırıp,6 bin üyesi ile biz olma mücadelesi Polyanacılıktır.Ve selam

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir