CHP Eyüpsultan’da YAPBOZ oyunu. Komisyonlar kapatılıyor mu?

2020 yılı, Ocak ayında gerçekleşen İlçe Kongresinde,Cumhuriyet Halk Partisi Eyüpsultan İlçe Başkanlığına seçilen Doğan Sarıtaş ve yönetimi kısa zaman içinde ilginç kararlara imza atmayı başarmış gibi.

Doğan Sarıtaş başkanlığında yapılan görev dağılımı sonrası ilçe başkan yardımcılarının başkanlığında Şubat 2020 tarihinde kurulan ve geçen 4 aylık kısa zamanda başarılı projelere imza atan komisyonların kapatılması anlamına gelecek yeni bir karar hayata geçmek üzere.

İlçe başkanlığına yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, İlçe Başkanlığı, komisyonların kendi içinde seçmiş olduğu, komisyon başkanlık görevini iptal ederek komisyonlarda tüm yetkiyi ilçe başkan yardımcılarına devretmek için çalışma başlatmış gözüküyor.

Bu karar uygulamaya başlandığında, komisyonlarda gönüllülük esasıyla çalışmalar yapan komisyon üyeleri ve üyelerin iradesiyle başkanlık görevine seçilen komisyon başkanları ile parti üyelerinin vereceği tepki ise merak konusu.

Doğan Sarıtaş ve yönetimi, İlçe Başkanlık seçimi sonrası yapılan ilk görev dağılımı, kimi partilerce, parti tüzüğüne aykırı olduğu iddiasıyla eleştiri konusu olmuş, yapılan bu sert eleştiriler sonucunda, Kadın Örgütlenmesinden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı ve Gençlik Örgütlenmesinden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevleri kısa bir zaman sonra kaldırılmıştı.

Yaşanan her iki durum, İlçe Başkanlığının yürürlüğe koyduğu kararları iyi analiz etmeden aldığı, uygulamada yaşadığı sıkıntılar sonrası yap boz hesabı düzeltme yolunu tercih ettiğini gösteriyor.

Komisyon Başkanlığını iptalini gerektiren uygulama eksikliklerinin ne olduğu da diğer bir tartışma konusu. Kurulduğu günden bu güne tüm başarılı projelerin altında imzası olan komisyonlar ve o komisyonların başkanlık görevini yürütenlerin hangi sebeple böylesi bir karara maruz bırakıldığının cevabı yine İlçe Başkanlığının yapacağı açıklamada saklı.

Kimi çevrelerce, komisyonlar ve komisyon başkanların yürüttüğü çalışmalar ile ilçenin önünde bir görüntü sergilenmesinden rahatsızlık duyulduğunu bu durumun ortadan kaldırmak için böylesi bir karar gidildiğini konuşuluyor.

İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulan komisyonlar;

Yerel Yönetimler komisyonu, Arge ve Strateji Komisyonu, Sağlık komisyonu, Esnaf Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu Eylem ve Etkinlik Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Kültür, Sanat ve Spor Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, Eğitim Komisyonu ve Sosyal Dayanışma Komisyonu

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir