CHP İstanbul Sol Kanat’tan HDP’ye dayanışma ziyareti

6-7 Ekim protesto eylemleri sebep gösterilerek, MYK üyeleri ve eski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu toplam 82 göz altının yapıldığı operasyon sonrasında, Halkların Demokratik Partisine yapılan dayanışma ziyaretleri devam ediyor.

CHP İstanbul Sol Kanat üyelerini temsilen bir heyet, Eş Başkanlar Elif Bulut ve Erdal Avcı‘yı Halkların Demokratik Partisini İstanbul İl Başkanlığında ziyaret ettiler. CHP İstanbul Sol Kanat heyetini kabulünde, Şırnak eski milletvekili ve HDP MYK üyesi Ferhat Encü‘de yer aldı.

Halkların Demokratik Partisine gerçekleşen dayanışma ziyaretine CHP İstanbul Sol Kanat heyeti adına Özgür Nemutlu, Hülya Güntaş, Deniz Kırmızı, Münür Aydın, Sahin Özdemir, Hüseyin Coşkun, Hızır Yakup Yıldız, ile birlikte Hüseyin Erciyas ve 32.Gün Haberden Deniz Sevük ile 7-24 Esenler Haber’den Hüseyin Koç katılım sağladılar.

Halkların Demokratik Partisi’ne dayanışma ziyaretinde bulunan, CHP İstanbul Sol Kanat heyeti tarafınca yapılan açıklamada; “AKP iktidarı 2015 ve 2018 seçimlerinde Güneydoğu başta olmak üzere Türkiye genelinde beklediği başarıyı elde edememesinin engeli olarak gördüğü HDP’den intikam almak için yargı kartını oynuyor” denildi.

CHP İstanbul Sol Kanat, açıklamasının devamında ,” 7-12 Ekim 2014 tarihleri arasında IŞİD-Irak Şam İslam Devleti isimli siyasal İslamcı örgüt tarafından Kobani’ye yönelik saldırıları protesto etmek amacı ile Türkiye’nin birçok ilinde binlerce yurttaşımız sokaklara çıkmıştı. Bu dönemde yapılan soruşturmalar kapanmış olmasına rağmen 6 yıl sonra tozlu raflardan bu dosyaların indirilmesi düşündürücüdür. AKP sandıkta başaramadığını HDP’yi sandık dışı eylemlere yöneltmeye çalışmaktadır. AKP aslında bir taş ile iki kuş vurmaya çalışmaktadır. AKP; yargı kanalı ile HDP’nin seçimlere katılmasını engelleyip Güneydoğu da başarılı olmayı ve HDP kozu ile İYİ Parti seçmenini etkileyip Millet İttifakını dağıtmayı hedeflemektedir. Ancak hevesleri kursaklarında kalacaktır. Bu bayat numaralara halkımızın karnı tok. Aslında AKP bu davranışları ile yargı kurumuna olan güveni iyice sarsmaktadır. AKP 2015 Yılından beri Güneydoğu da oy kullanan yurttaşlarımızın iradesine ipotek koymaya çalışmaktadır. Bölgede seçilen Belediye Başkanları sürekli olarak görevden alınmaktadır. Milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklanmaktadır.
Partimiz CHP’nin yönetimi AKP’nin yargı eli ile uygulamaya koymaya çalıştığı bu oyuna karşı durmalı ve daha önce yaptığı gibi dokunulmazlıkların kaldırılması ile savaş teskerelerine destek verilmesi hatalarına yeniden düşmemelidir. Haklarında fezleke düzenlenen 7 HDP Milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına destek vermemelidir. Bu yol yeniden açılırsa CHP Milletvekillerinin de dokunulmazlıkları kaldırılıp tutuklanma olanağı doğacaktır. Bu gün ülkemizde en büyük sorun; AKP’nin sözde beka sorunu değil, bizzat AKP’dir. AKP; Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişmesinin önünde en büyük engeldir.” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

7-12 Ekim 2014 tarihleri arasında IŞİD-Irak Şam İslam Devleti isimli siyasal İslamcı terör örgüt tarafından Kobani’ye yönelik saldırıları protesto etmek amacı ile Türkiye’nin birçok ilinde binlerce yurttaşın katılımı ile eylemler ve basın açıklamaları yapılmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir