CHP rotayı geçlere çevirdi!

CHP, yerel seçimler öncesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kızdırmış olabiliriz” dediği genç seçmenin karşısına yeni bir siyaset modeliyle çıkmaya hazırlanıyor. Gençlerin sorunlarına parti içinde oluşturulan çalışma gruplarıyla çözüm önerileri geliştirmeye çalışıyor.

CHP, yerel seçimlere genç seçmenin karşısına yeni bir siyaset modeliyle çıkmak için, gençlerin “eğitim”, “istihdam” ve “siyasete katılım” alanlarındaki sorunlarına çözüm arıyor. Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, son MYK toplantısında, Türkiye’deki gençlerin sorunlarına ilişkin hazırlanan raporun sunumunu yaptı.

5 Sorun

Yunus Emre’nin, gençler hakkında ekonomik ve demografik göstergeleri paylaştığı raporda; “Kaliteli eğitim, Gençlerin demokratik katılımının desteklenmesi, İnsan onuruna yakışan çalışma koşulları, Sosyal dışlanmayla mücadele, Eğitimde ya da istihdamda olmayan gençlerin oranının azaltılması” başlıkları ile gençlere yönelik izlenmesi gereken temel politika alanları olarak belirlendi.

5 Temel ilke MYK’ya, bir sunumla anlatılan raporda, CHP’nin gençlik politikası için belirlenen 5 temel ilke de şöyle sıralandı; “Gençlere sorun olarak değil, kaynak olarak yaklaşılması, Gençliğin bir geçiş dönemi olarak değerlendirilmemesi, Gençlerin eşit haklara sahip özgür vatandaşlar olarak ele alınması, Gençlerin katılımının, yaratıcılığının ve örgütlülüğünün desteklenmesi, Kutuplaşmaya karşı hoşgörü ve dayanışmanın güçlendirilmesi.”

CHP ‘nin gençlik politikasının temel amacının, gençliğin gönüllü katılımına dayalı, aktif yurttaşlığın gerçekleştirilmesi, gençlerin kendi yaşamları üzerindeki kontrolünün sağlanması ve gençlerin her alanda güçlendirilmesi olduğu vurgulanan raporda, gençlik politikası alanında yapılacak somut politika önerilerinde MYK üyelerine sunuldu.. Gençlik Çerçeve Yasası hazırlanması ve yerel yönetimlerin gençleri istihdama yöneltmesi konularında politika geliştirmenin faydalı olacağı belirtilirken parti bünyesinde, gençlerin proje çalışmaları bazında örgütlenmesinin önemi vurgulandı.

32 Gün Haber

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir