COVİD -19 testlerindeki skandallar bitmiyor

AKP’li Belediye Başkanı, il başkanı, kadın ve gençlik kolları başkanlarının yaptırdığı COVİD-19 testleri 10 saatte sonuçlanırken, vatandaşa yapılan testler, 4 ile 6 gün arasında ancak açıklanıyor. Ki, eğer alınan test numunesi kayıp değilse!…

COVİD-19 testlerinde yaşanan rezalet bununla sınırlı değil. Gün geçtikçe her şeyin daha da kanıksandığı Türkiye’de, test yaptırıp sonuçlarını alamayan, test numuneleri kaybolan vatandaşlarda var.

Yasemin Baybars Topal, iki kere yaptırmış olmasına rağmen, test sonucunu alamayan, test numunesi kaybolan vatandaşlardan sadece biri.

Yasemin Baybar Topal’ın eşinin, 23 Ocak tarihinde test sonucu pozitif çıkmasıyla, ailenin diğer fertlerine PCR (sürüntü) testleri yapılıyor. Lakin 23 Ocak tarihinde yapılan testlerin sonucu ortada yok.

Yaşadıklarını sosyal medya hesabında paylaşan Yasemin Baybars Topal, “SAĞLIKTA DEVRİM“dedikleri bu mu? diye soruyor. Gelin Yasemin Baybars Topal’ın yaşadıklarını birlikte bakalım.

Ancak Türkiye’de yaşanır denilen olay, 23 Ocak tarihinde eşinin Covid-19 testinin pozitif çıkmasıyla başlıyor. Aynı gün akşamı sağlık ekipleri gelip temaslı ev halkından PCR (sürüntü) numunesi alıyorlar. 26 Ocak tarihine kadar kendilerine bir dönüş yapılmadığından, kendileri yaptırdıkları testlerin sonucunu öğrenmek için girişimde bulunuyorlar.

Baybars ailesine,“sonuçlarınız çıkmadı. Hatta numune örneklerinizin nerede olduğunu da tam olarak bilmiyoruz” denilip, sonrasında, Haseki Devlet Hastanesi laboratuvarına bakmalarını, oradan öğrenebileceklerini tavsiyesinde bulunuyorlar.

Topal ailesi, Haseki Devlet Hastanesini aradıklarında, Laboratuvar personeli kendilerine, “sistemden bakamıyorum”  cevabını veriyor. Bu yaşananlardan sonra Yasemin hanım, Eyüpsultan Sağlık Merkezini arıyor ve yaşadıkları sıkıntıyı anlatıyor. Neyse ki, Eyüpsultan Sağlık Merkezi bu duruma el koyuyor ve tekrar gelip numune alabileceklerini ifade ediyor.

BİTTİ Mİ? BİTMEDİ.

Bu yaşanan süreci Yasemin Baybars Topal kendi sosyal medya hesabında paylaşınca, bende kendisi ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi ilettikten sonra “ test sonuçlarına gelince, neredeyse 1 hafta olacak. Bir iki güne kalmaz belirtilerle kendin öğrenirsin.” şeklinde yorum yaptım.

Yasemin Baybars Topal, paylaşım sayfasına yaptığım yoruma cevaben, “Teşekkür ederim Deniz. Bu kadarıyla bitti diye düşünmüştüm, yanılmışım. İlk test numuneleri kayıp oldu. Akşamında bende belirtiler başlayınca tekrardan test talep ettik. Dün sabah gelip tekrar yaptılar. Bu akşam üzeri aradım. Eyüp Sağlık Müdürlüğü, Haseki Devlet Hastanesine gönderdiğini söylüyor. Haseki Devlet Hastanesi, onlara numunelerin gitmediğini söylüyor. Eğer test sonucum pozitifse bilmem kaçıncı günündeyim. Bütün belirtiler var. Dışarı çıkmam yasak olduğu için özel bir hastaneden de yaptıramıyorum.” yazmış.

Yasemin hanım, yazısını” neyse ölürsem haber yaparsın. Malum ülkemizde ölümle sonuçlanmaz ise haber değeri de olmaz, dimi” sözleriyle tamamlanmış.

Sağlıkta devrim yaptık diyen AKP iktidarının geleceğimize bıraktığı miras işte bu…

Yasemin Baybars Topal’ın, “neyse ölürsem haber yaparsın. Malum ülkemizde ölümle sonuçlanmaz ise haber değeri de olmaz, dimi” sözleri, ülke gerçekliğine resmen ayna oluyor. Sanal gündemler le kamuoyunu konsolide etme çapası, gerçeklerin konuşulmasına veya ortaya çıkmasına da engel teşkil ediyor.

Yasemin Baybars Topal’ın ” neyse ölürsem haber yaparsın” sözlerine, hepimizin bildiği gerçekler ile cevap vermek isterim.

Yasemin hanım, Pandemi ile savaşta en ön cephede mücadele ederken hayatını kaybeden sağlıkçıların haber olmadığı bir ülkede, ölseniz de haber olamayacaksınız. Onun için bu hastalıkla savaşın.

Yasemin hanım,“Corona meslek hastalığı sayılsın, hayatını kaybeden sağlıkçıların çocukları bu haktan yaralansın” denildi kabul görmedi. Pandemi de hayatını kaybeden sağlıkçıların çocuklarına sahip çıkmayan devlet sizin çocuğunuza sahip çıkmaz. Onun için bu virüse karşı savaşın.

Yasemin hanım, eline “iş, aş” yazarak intihar eden bu ülkenin yoksul ama onurlu insanlarının haber olmadığı bir zamanda, ölseniz de haber olamazsınız.

Yasemin hanım, Pandemi salgınında hayatını kaybedenler, TURKUAZ TABLODA bir rakamdan ibarettir. İsimleri, hikayeleri yazılmaz, çizilmez. Onun için inadına yaşamaya tutunun.

Size, ailenize ve sağlık sorunları yaşayan tüm yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Deniz SEVÜK

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir