Cuma müjdesi, Enerji piyasaların da kara cuma’ya döndü!

Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklaması ardından umduğunu bulamayan piyasada enerji hisseleri değer kaybetmeye başladı.

İki gündür AKP ve kurmayları tarafından yaratılan balon söndü. Türkiye’nin ekseni değişecek, tüm dünya Türkiye’ye göre pozisyon alacak denirken açıklanan ‘müjde’ Türkiye’nin 6 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayan bir rezerv oldu. Uzmanlara göre rezervin en erken 8-9 yıl içinde kullanıma hazır olması bekleniyor. Ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023’e tarih verdi.

Manipülasyon sönünce dolar yükseldi, hisseler çakıldı. Çarşamba günü dedikoduların ardından PETKİM ve TÜPRAŞ hisselere yüzde 10 değer kazanmış, Dolar/ TL kuru 7,17 seviyesine kadar gerilemişti. Erdoğan bugün Türkiye’nin daha önce bulduğu en büyük doğalgaz rezervini açıklamasına rağmen Dolar /TL fırladı, şişirilen enerji hisseleri çakıldı. Açıklama başlarken 7,23 TL olan dolar kuru, açıklamanın ardından 7,33 TL’ye yükseldi.

Açıklamayla beraber umduğunu bulamayan piyasada önceki gün alınan enerji hisseleri de satılmaya başladı. Bugün saat 16:00 itibariyle PETKİM hisseleri yüzde 6,5, TÜPRAŞ hisseleri ise yüzde 5,7 oranında değer kaybetmiş durumda.

buyuk-mujde-piyasadan-dondu-enerji-hisseleri-cakildi-771577-1.
buyuk-mujde-piyasadan-dondu-enerji-hisseleri-cakildi-771578-1.
Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir