Cumhuriyet kaç kere yıkıldı bilir misin?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle birçok banka ve firma, 364 gün unuttukları Cumhuriyeti, ne kadar çok önemsediklerini gösterircesine ilan ve reklamlar yayınladılar.

Pınar Çuhalı

Bunlardan en çok öne çıkan, Tiyatro ve Sinema oyuncusu Timuçin Esen’in oynadığı “cumhuriyet kaç kez kuruldu” temalı reklam oldu.

Sabancı Holding menşeli “cumhuriyet kaç kere ilan edildi bilir misiniz” sorusuyla başlayan reklam da, “her kız çocuğu ilkokula başladığında, cumhuriyet bir kere daha ilan edildi. Her kadın sandık başına gittiğin de, her genç fikrini özgürce ifade ettiğinde, her fabrikada ürettiklerimiz hattan çıktığında, her hastalanan kendine bakacak bir doktor bulduğunda, her turist memleketimize hayran kaldığında, her milli sporcumuz marşımızı çaldırdığında, Cumhuriyet bir kere daha ilan edildi” denilmekte.

Cumhuriyetin kazanımlarını öne çıkarmak adına yapılan reklam, beni tersten bakmaya yönlendirdi.

Cumhuriyet kaç kere ilan edildi” sorusundan “Cumhuriyet kaç kere yıkılmak istendi” sorusuna bir yolculuk yapmak gerektiğini düşündüm.

Cumhuriyeti kaç kere yıkmak istediler bilir misiniz?

23 Aralık 1930 günü İzmir Menemen ilçesinde, sabah namazı sonrası bir camiden aldıkları yeşil sancağı ilçe meydanına dikerek “şeriat isteriz” diyen sapkın grup tarafınca askerliğini yedek subay olarak yapmakta olan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Hasan ve Şevki adındaki bekçiler katledildiğinde, cumhuriyeti bir kere daha yıkmak istediler.

19-26 Aralık tarihleri arasında Kahramanmaraş’ta Alevilere yönelik yapılan saldırılarda, 120 insan katlettiklerin de, 200’ün üzerinde ev yaktıkların da, Cumhuriyeti bir kere daha yıkmak istediler.

Son 10 yılda, 482 bin 908 kız çocuğunun devlet izni ile evlendirilmiş olması,

Son 6 yılda 18 yaş altındaki 142 bin 298 kız çocuğun Çocuk Anne olması,

15 yaşın altında cinsel istismara uğradığı için doğum yapmak zorunda kalan 15 bin 937 kız çocuğunun sahipsizliği ile Cumhuriyeti yıkmak istediler.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Cumhuriyetin sanatçı ve aydınları yakanların amaçları, Cumhuriyeti yıkmak değil miydi?

13 Mayıs 2004’te Soma’da kömür madeninde yakınlarını kaybetmiş acılı ve haklı olan ailelere tekme atıldığında susanların amacı, hedefi cumhuriyet ve kazanımları değil miydi?

iki ayyaşın yaptığı yasa” diyerek sözlerine başlayanların, Cumhuriyet aşığı mı sandınız.

Çocuğa yapılan cinsel istismar sonrası “bir kereden birşey olmaz” diyen birilerinin Cumhuriyet ilkeleriyle bağı neydi?

Seçim meydanlarında “siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz” diyerek içindeki karşıt cumhuriyet sevdasını dillendirenlerin derdi cumhuriyetle değil miydi?

Eğitim de, basın özgürlüğünde, hukukun üstünlüğünde, ekonomide cumhuriyetin kazanımlarını bir bir yok ederek cumhuriyeti yıkmak istemediler mi?

Gölcük’te, Van’da, Elazığ’da ve en son İzmir’de yaşanan deprem felaketi sonrası, “imansızlar, alkol alıp yarı çıplak geziyorlar” şeklindeki paylaşım yapanların derdi Cumhuriyeti yıkmak değil miydi?

Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te bir kere ilan edildi, o günden bu güne binlerce kere yıkılmak istendi.

Neyse ki Cumhuriyetin kurucusu bu günleri görmüş ve demişti ki; “Cumhuriyetimiz öyle zannolduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lazım olanı yapmağa hazırız.

Pınar Çuhalı
Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir