DEV ANKET

2019 yerel seçimlere doğru çok sayıda yapılan kamuoyu araştırmaları oldu. Siyasette kamuoyu araştırmaları o kadar belirleyici ve algı yönetiminde etkili oldu ki yerel basın kuruluşları dahi bunu bir fırsat olarak görüp onlarda düzenlediler.

Cumhuriyet Halk Partisi de önümüzdeki yerel seçimlerde adaylarını belirlemede anket sonuçlarını önceliği sırasına aldı.

Eyüpsultan CHP’nin 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını almayı hedeflediği ilçelerin başında geliyor. Bu nedenle “kılı kırk yarma misali” doğru adayı belirleme için bütün verileri doğru okumak istiyor.

STK’lar Dernekler, Kanaat Önderlerinin görüşlerinin yanı sıra, Eyüpsultan İlçesinde düzenlenmiş onlarca Anket’in olduğunu biliyoruz. Bu Anketlerden en kapsayıcı olanlardan olanın, CHP Eyüpsultan İlçe Başkanlığı tarafından kendi örgütü üzerinde yaptığı ve halen devam eden Anket dir.

İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK’in insiyatifi ile başlatılan anket, CHP Eyüpsultan üyelerinin görüşünün alınmasında en net ve etkili yol oldu.

Bir diğer önemli konu ise, Anket çalışmalarının ne zaman başlayacağı konusunda Aday Adayları ve parti içi gruplarının önceden haberdar olmamalarıdır. Bu durum birilerinin üyeler üzerinde etki yaratmak gibi bir çalışma yapmasının da önüne geçti.

2014 Yılında yapılan Temayül Yoklamasında üyeler üzerindeki etki ile çıkan sonuçlar dikkate alındığında bugün yapılan anket çalışmasının modeli doğru gözüküyor.

Tabiî ki yapılan bu anket çalışması hakkında da sorulacak veya anket sonucunu beğenmeyen Aday adaylarının soruları olacaktır.

Örneğin;

  • Ankette aday adaylarının isim sıralaması neye göre yapıldı. Kura çekimi yapılabilirdi veya alfabetik bir sıra niye olmadı?
  • Bu anket çalışmasının itiraz durumunda bir datası mevcut mu?
  • Bu anket çalışması önceden herhangi bir Aday adayına bildirildi mi?

Bu ve benzeri soruları çoğaltılabilir. Siyasetin doğasında bu vardır.

Lakin;

İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK ile yaptığımız görüşmede en şeffaf şekilde bir çalışma yaptığını ifade etti. Herhangi bir kişi veya Aday Adayına önceden verilen bir bilgi olmadığının altını kalın harflerle çizdi.

Yapılan Anket bilgisine gelince;

CHP Eyüpsultan Üye sayısı olan 6.853 bin kişi hedeflenerek yapılan ankette bu yazının yazıldığı saat olan 16.55’e kadar ulaşılmış üye sayısı 5 bin kişiyi aşmış olduğunu öğrendik.

Ankette görülen ilginç bir durum ise;  %15 gibi ciddi bir oranda CHP  Eyüpsultan ilçe üyelerinin kararsız tercihi ile ankette yer almış olmalarıdır.

Bu oran ile  CHP nin aday adaylarını henüz örgütüne  tanıtamadığı sonucunu dikkate alırsak aday belirleme sürecinin uzaması aday açısından Eyüpsultan seçmenine ulaşmada bir handikap doğuracağı kaçınılmazdır.

İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK ile yaptığımız görüşmede “sağlıklı bir anket çalışması yapıyoruz, bu anket tek başına belirleyici olmayacak. Bu anketi bir bütünü oluşturan parçalardan biri olarak değerlendirmek en sağlıklı cevap olur” dedi

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir