‘Erdoğan, AB toplantısını terk etti’

İdlib saldırısı ardından Türkiye’nin kapıları açacağını söylemesiyle ortaya çıkan mülteci krizine yönelik AB yetkilileriyle bir araya gelen Erdoğan’ın görüşmeyi terk ettiği öne sürüldü

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Avrupa Birliği yetkilileri ile dün gerçekleştirdiği görüşmeyi terk ettiği öne sürüldü. Erdoğan, görüşme ardından planlanan ortak basın toplantısına da katılmadı.

İngiliz gazetesi The Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasında dün akşam Brüksel’de görüşmede anlaşma sağlanamadığını, Erdoğan’ın da Yunanistan’a göçmen ve mülteci akışını durdurma konusunda herhangi bir söz vermediğini yazdı. Gazete, AB’den göçmenler için daha fazla maddi yardım isteyen Erdoğan’ın görüşmeyi terk ettiğini öne sürdü.

‘DAHA FAZLA MADDİ YARDIM’

Times’ın Brüksel muhabiri Bruno Waterfield’ın haberine göre, Erdoğan’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’le 1 saat 45 dakika süren görüşmesi gergin geçti. Erdoğan AB’yi; yeterli sayıda mülteci almamakla, Türkiye’ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmamakla ve Ankara ile Brüksel arasında 2016’da varılan anlaşmaya uymamakla suçladı ve görüşmeyi aniden terk etti.

Gazetedeki haberde Erdoğan’ın AB’den, Türkiye’ye 6 milyar avro yardım da öngören anlaşmanın yenilenmesini ve Ankara’ya daha fazla maddi yardımda bulunulmasını istediği belirtildi.

ERDOĞAN’SIZ BASIN TOPLANTISI

Fransız haber ajansı AFP ise tarafların görüşmenin gergin geçtiğini kamuoyundan gizlemediğini, Erdoğan’ın önceden planlananın aksine basın açıklaması yapmadığını yazdı. Erdoğan ve beraberindeki yetkililerin üstlerinde paltolarıyla salonu terk ettikleri ve otomobillerle binadan ayrıldıkları gözlendi.

Erdoğansız düzenlenen ve 11 dakika süren kısa basın toplantısında Michel ve von der Leyen, Türk tarafıyla 2016’da AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatının uygulanması konusunu görüştüklerini dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2016’da imzaladıkları anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği ve hangi maddelerinin uygulanmadığı konusunda Türkiye’yle aralarında görüş ayrılıkları olduğunu söyledi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, iki tarafın yetkililerinin önümüzdeki günlerde “anlaşmanın uygulanmasını netleştirmek ve bir noktada buluşup buluşmadıklarını görmek için” bir araya geleceklerini açıkladı.

Bir gazetecinin Erdoğan’ın Brüksel’e ne tür taleplerle geldiği, ve vize muafiyetinin yeniden gündemde olup olmadığı şeklindeki sorusunu yanıtlayan von der Leyen, “mutabakatın tümünün üzerinden geçildiğini ve her konunun değerlendirme ve tartışma konusu olduğunu” söyledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise bir başka gazetecinin, Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik göçü durdurma konusunda güvence verip vermediği şeklindeki sorusunu, “Mutabakatın uygulanmasının önemini vurguladık. Bu, iki tarafın da yükümlülüklerini yerine getirmesini içeriyor” diye yanıtladı.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir