Eyüpsultan Belediyesinden tehdit mesajları.

Belediye bütçesini yanlış uygulamalar ve yandaş işadamlarına verdiği ihaleler le tüketen başkan Deniz Köken, içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulmak için vatandaşı hedef tahtasına koymuş durumda.

Eyüpsultan Belediyesi, vatandaşlara yolladığı mesajlarla alacaklarını tahsil etmenin yollarını arıyor. Belediyenin yolladığı, “ödeme yapmadığınız taktide yasal takip süreci başlatacağız” şeklindeki aba altında sopa gösterir mesajlara bakıldığında, Eyüpsultan Belediyesinde işler hiçte iyi gitmiyor.

Mülkiyeti Belediyeye ait olan taşınmazları, iştiraklerin SSK ve vergi borçları karşılığı satan Belediye Başkanı, içinde bulunduğu ekonomik gerçekliliği görmezden gelerek Sanal Gerçeklik adında bir proje için 2 milyon TL’lik ihale açmaktan da kendisini alamıyor.

Belediye bütçesini tüketen, taşınmazları satan, üstüne 178 milyon TL borçlanma yetkisi alan Deniz Başkan, belediyenin içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtuluş yolu olarak, vatandaşlardan alacağının peşine düşmüş olması ve bunu yaparken yasal süreç diyerek vatandaşı tehdit etmesi traji komik bir durum yarattı.

CHP Eyüpsultan Belediye Meclis Üyesi olan ayrıca Plan Bütçe ve Denetim komisyonu üyeliği görevlerini de yürüten Veli Güngör, yaşanan durum ile ilgili olarak “geçim sıkıntısı içinde tek derdi sağlıkları olan vatandaşlara borcunu ödemezsen yasal işlem başlatırım mesajlarını yollamak bu dönemde doğru bir yol değildir.”

Veli Güngör
CHP Eyüpsultan Meclis Üyesi

Vergi gelirleri belediyenin en önemli gelir kaynağı olduğunu belirten Veli Güngör, “Ancak, ülkenin içinde bulunduğu Covid-19 pandemi süreci görmezden gelmek gerçeklikten uzaklaşmak demektir. Eyüpsultan ilçesinde işsizlik rakamlarının 10 binlere ulaştığı, asgari ücretin yarısı kadar ücretsiz izin desteği ile geçinmeye çalışan insanların varlığını yok sayarak, belediyeye olan borçları sebebiyle yasal takip sürecini başlatmayı düşünmek bile kabul edilir bir durum değildir“.

Veli Güngör, ” bugün bunları konuşuyor olmamızın yegane sebebi, Belediye bütçe gider kalemlerinin planlı ve doğru bir şekilde kullanılmamasından kaynaklanıyor. Vatandaşlarımız bizden sosyal belediyecilik hizmeti beklediği bu günlerde, Sanal Gerçeklik adı altındaki bir projeye 2 milyon TL ödemek bugün yaşadığımız sıkıntıların başlıca sebeplerinden biridir. Belediyenin iki iştiraki olan ESTUR ve ESBAŞ’ın SSK ve Vergi borçlarını dahi ödeyemediği bu günlerde yeni bir İştirak şirketi kurmaktaki amaçlarını da biliyoruz ve bu konuda da gerekli açıklamaları yaptık.”

Veli Güngör, “Eyüpsultan eski yerleşkesini ( BİLA bedel) bedelsiz İlim Yayma Cemiyetine verenler bugün vatandaşın boğazını sıkmanın peşinde. Eğer alacaklarınız için o kadar duyarlıysanız önce bedelsiz verdiğiniz taşınmazların peşine düşmenizi öneriyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir