#gazeteciyim

BirGün ve Evrensel gazetesi çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesi FOX Ana Haber’de gündeme geldi, sosyal medyadan #gazeteciyim etiketi açıldı.

Başkanlık sitemine geçilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, BirGün ve Evrensel gazetesi çalışanlarının basın kartını iptal etti.

FOX Ana Haber’in sunucusu Fatih Portakal, BirGün ve Evrensel gazetesi çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi, sosyal medyadan #gazeteciyim etiketi açıldı.

Portakal yaptığı açıklamada, “24 Ocak Türkiye için önemli bir tarihtir. Ne gariptir ki, yine bir 24 Ocak günü ellerinde yetki görenler, kendilerinde yetkiyi bulanlar, hangi hakla hukukla o da bilinmez bir şekilde, bazı gazetecilerin basın kartlarını iptal etme yetkisini kendilerinde görebiliyorlar. İstediğiniz kadar basın kartlarını iptal edebilirsiniz, yırtabilirsiniz de yok sayabilirsiniz de kartları… Ama sadece kartları yok sayarsınız” dedi.

Meslek kurumları, muhalif gazetecilerin basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi.

ÇGD: İLETİŞİM BAŞKANLIĞI SUÇ İŞLEMİŞTİR

Çağdaş Gazeteciler Derneği yaptığı açıklamada, “İletişim Başkanlığı yetkilileri, Anayasa ve yasalara aykırı şekilde, hiçbir gerekçe sunmaksızın çok sayıda meslektaşımızın basın kartını iptal ederek açıkça suç işlemiştir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir