Gelinler Dikkat Kaynanaya hakaret boşanma nedeni

Yargıtay, boşanma davalarında emsal teşkil edecek bir karara daha imza attı. Kaynanaya hakaret eden gelini ağır kusurlu bulan Yüksek Mahkeme, bunu boşanma sebebi saydı. Kararda “Kadın (gelin) yararına tazminata hükmedilmesi doğru değil” denildi.

ŞİDDETLİ geçimsizlik yaşayan çift, Bursa 6’ncı Aile Mahkemesi’nde karşılıklı boşanma davası açtı. Davacı kadının boşanma davasını kabul eden mahkeme, kusurlu davranışlarda bulunduğu öne sürülen kocayı tazminata mahkûm etti. Yargıtay2’nci Hukuk Dairesi ise emsal nitelikte bir karara imza attı.

‘GELİN AĞIR KUSURLU’
Kaynanaya hakaretin ağır kusur sayıldığı kararda, şöyle denildi: “Davacı-karşı davalı kadının da eşine ve kayın validesine hakaret ettiği, eşini tehdit edip fiziksel şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Bu duruma göre boşanmaya sebebiyet veren olaylarda davacı-karşı davalı kadın, erkeğe göre ağır kusurlu olup, ağır kusurlu eş yararına Türk Medeni Kanun’unun 174/1-2. maddelerinden kaynaklanan maddi ve manevi tazminata hükmedilemez. O halde kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verilecek yerde yanılgılı kusur belirlemesine bağlı olarak kadın yararına maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi doğru bulunmamış, hükmün bozulması gerekmiştir.”

İLK KARAR ÇORUM’DA
Kararla birlikte Yargıtay, kaynanaya hakareti boşanma sebebi saydı. Çorum’daki benzer bir davada da Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kayın valideye hakareti boşanma sebebi saymıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir