GENEL BAŞKANLAR, MAHALLELER BİRLİĞİNİ KABUL ETTİ

Kamuoyunda İmar Barışı olarak bilinen, 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16. maddesi ile ilgili olarak Mahalleler Birliğinin tarafınca düzenlenen, GERÇEKTEN İMAR BARIŞI başlıklı raporu siyasi partilerin Genel Başkanlarına sundu.

Gerçekten İmar Barışı İçin raporu, Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Yapı Kayıt Belgesi verilmesine İlişkin Usul ve Esasları’ düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tebliği’nde yer alan düzenlemeler ve bu düzenleme başvuruları sırasında görevliler tarafından verilen bilgiler de dikkate alınarak ‘İmar Barışı’ düzenlemesinin mahiyetine uygun şekilde anlaşılması için, ‘ konuya ilişkin mevzuat dışında, merkezi ve yerel yetkililerin yazılı ve görsel basında yer verilen açıklamaları da dikkate  alınarak  hazırlanmıştı.

Mahalleler Birliği İstanbul başta olmak üzere Eskişehir ve İzmir de düzenlenen onlarca panel, sempozyum ve toplantılar sonucunda hazırladıkları raporu ilk olarak Çevre Şehircilik Bakanlığına sunulmak adına İstanbul, Eskişehir ve İzmir Çevre Şehir İl Müdürlüklerine iletmişlerdi.

 

Mahalleler Birliği, söz konusu raporu daha sonra Saadet Partisi, Halkların Demokratik Partisi, İyi Parti, Milletçi Hareket Partisi Adalet Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisinin il başkanlığına sunarak Parti Genel Başkanlarıyla görüşmek adına randevu talebinde bulundular.

 

Genel Başkanlardan talep edilen randevuya Hakların Demokratik Partisi, İyi Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi olumlu cevap verdi. Bunun üzerine Mahalleler Birliği Heyeti HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Paşkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

 

Gerçekten İmar Barışı için tespitlerini ve önerilerini kapsayan raporu Genel Başkanlara ileten Mahalleler Birliği heyeti,  gerekli düzenlemelerin yapılması adına daha etkin bir siyaset yapmaları gerektiğinin altını çizdiler.

HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu raporu inceleyeceklerini gerekirse imar barışı kanunundaki sorunların giderilmesi için Kanun Teklifi vereceklerini ifade ettiler. 32 GÜN HABER

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir