Halk Buluşmalarına Devam Ediyor! Emel BİLENOĞLU

CHP, Eyüpsultan’da Belediye Başkanlığına aday adayı olan Emel BİLENOĞLU, STK, Dernek ve ev ziyaretlerini sürdürmeye devam ediyor.

İlk olarak, 4 Kasım akşamı uyuşturucu çetelerinin silahlı saldırısının hedefi olan, Karadolap Spor Kulübünde Kulübünü ziyaret eden Emel Bilenoğlu, kulüp başkanı Çayan Dursun tarafından karşılandı.

Emel Bilenoğlu, yaşanan saldırı ile ilgili olarak geçmiş olsun dileklerini sundu.

Karadolap Spor Kulübünün, yozlaşma ve çeteleşmeye karşı yürüttüğü çalışmalar ve madde bağımlısı gençlerin yeniden hayata empoze olabilmeleri için başlattıkları faaliyetler hakkında bilgi alan Emel Bilenoğluspor alanlarının mahallelere dayatılmak istenen yozlaşma kültürüne karşın mücadelenin en önemli merkezleridir. Bu alanları artırmamız gerekirken yok etmeye çalışmak, geleceğimiz olan çocuklarımızı kendi ellerimizle uyuşturucu, fuhuş ve kumar gibi çetelerin ellerine bırakmak demektir. Bu sebeple Karadolap Spor Kulübünün yürüttüğü çalışmaları yakinen takip ediyor ve önemsiyorum.

Kulübün şahsi ve mahalle halkıyla dayanışma kültürüyle yürüttüğü faaliyetlerin, daha da yukarıya çıkarmak için, sosyal belediyeciliğin Eyüpsultan’a gelmesi gerekmektedir. Bu nedenle herkesi üzerine düşen görev, sosyal belediyecilik noktasında iddialı olan CHP’ne, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde destek vermeye davet ediyorum” dedi.

Emel Bilenoğlu’nun Karadolap Spor Kulübü ziyaretinden sonraki adresi Çatalkara Sokak oldu.

Çatalkara Sokakta ikamet eden vatandaşlarla buluşan Emel Bilenoğlu, vatandaşların ilgisiyle karşılandı.

Yıllardır oturdukları evlerin mülkiyet ve tapu sorununun çözülmediğini, Eyüpsultan İlçesinin üvey evlatları olarak görüldüğünü ifaden eden Çatalkara sokak sakinleri, “uzun yıllar sonra buraya CHP’den bir aday adayının gelmiş olmasını şaşkınlıkla karşıladık. Bu durum herhalde gelenin kadın olmasıyla alakalı olmalıdır” ifadelerini kullandılar.

Çatalkara sokak sakinleri “ bir evin nasıl döndüğünü, tencerenin nasıl ve hangi şartlarla kaynadığını en iyi biz kadınlar biliyoruz. Bu sebeple bizim sosyal ve ekonomik olarak yaşadığımız sıkıntıları en iyi bir kadın anlar. Bu sebeple adaylaşmanız takdirde size desteğimiz tam olacaktır. Bununla birlikte sizden beklediğimiz yegâne şey, bir kangrene dönüşen tapu ve mülkiyet sorunumuzun çözülmesidir. Bunu yapmanın en kolay yolu ise bu mücadeleyi veren bizlerden birilerinin temsiliyetimizi yapmasından geçmektedir” dediler.

Emel Bilenoğlu, kendisine sorulan sorular ve taleplere, “ partim tarafından adaylaşmam ve sizin desteğinizle Belediye Başkanı olmam durumunda sizin içinde olmadığınız hiçbir plan ve dayatmaya izin vermeyeceğimi bilmenizi isterim. Yıllardır oturduğunuz ve size ait olan yerler ve evlerinizin bir santiminin dahi sizlerden alınarak uygulamaya konulmak istenen her planın karşısında sizinle beraber duracağımın sözünü veriyorum. Ben bugün burada hamaset yapıp size tapu vereceğim iddiasında bulunmayacağım. Bunu iddia eden herkes bilin ki yalan söylüyor. Ben size sizin onaylamadığını faaliyetlerinizi sürdürdüğünüz dernek ve üyelerinin evet demediği hiçbir plana evet demeyeceğimin iddiasında olduğumun sözünü veriyorum” dedi

Karadolap Mahallesi ziyaretlerinden sonra, Emel Bilenoğlu’nun bir sonraki durağı Akşemsettin Mahallesindeki Parseller Spor Kulübü oldu.

Parseller Spor Kulübü yöneticisi, Emrah Sayın tarafından karşılanan Emel Bilenoğlu, Kulüp lokalinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Vatandaşlar tarafınca yaşanan sıkıntılar ve kulüp sahasının gasp edilmek istenirce kulübe dayatılan politikalar hakkında bilgi alan Emel Bilenoğlu, “ birlikte, kutuplaştırmadan ve insanlarımız içinde yaratılan ötekileştirmelere son vererek çözeceğiz. Parseller Spor Kulübünün sahası ile ilgili sıkıntıları gidermek ve yaz spor okuluna gelen 450 gencin,  spor alanını gerçek hak sahibi olan parseller spor kulübüne vermek, sosyal belediyeciliğinin olmazsa olmazıdır. Bunu 31 Mart seçimlerinde birlikte alacağımız güzel sonuçla başaracağız” dedi

Emel Bilenoğlu, Parseller Spor kulübünden sonra Eyüpsulatan Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ne geçti.

Dernek Başkanı Deniz Sevük ve dernek yönetimi tarafından kabul edilen Emel Bilenoğlu, yürütülen faaliyetler ve sonuçları hakkında bilgi aldı.

2005 Yılından bu yana Yıkımlara Karşı Halk Komiteleri olarak mücadele veren dernek, 2018 Mart ayında Eyüpsulatan Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği’ni (EYMADER) kurdular.

Dernek Başkanı Deniz SEVÜK,bizler kişilerin siyasi görüşlerindeki farklılıkları bir kenara bırakarak, mülkiyet ve tapu taleplerimiz için bir araya gelerek mücadele ediyoruz. Özellikle 2012 yılında yapılan plan tadilatı ile bizlere Kayabaşı başta olmak üzere, dere yatağına yapılacak evlere yollamak için dayatılan tüm planlara birlikte karşı durduk ve planları Eyüp Belediye Meclisinden İBB Meclisine geri göndermeyi başardık. Şimdi ise Mart ayında Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen Riskli Alan kararlarına karşın aynı birliktelikle mücadele ediyoruz. Riskli Alan kararının iptali için Danıştay’a açmış olduğumuz dava devam etmektedir. Bunun dışında, Kamuoyunda İmar Barışı olarak bilinen yasadan doğan mağduriyetlerimizin giderilmesi adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bölgemizde binlerce hak sahibinin katılımı ile düzenlediğimiz paneller sonucunda Mahalleler Birliği ile hazırladığımız GERÇEKTEN İMAR BARIŞI İÇİN başlıklı raporumuzu, bütün siyasi partilerin İl Başkanlıkları, Cevre Şehircilik Bakanlığı ve Siyasi Partilerin Genel Başkanlarına bizzat görüşerek verdik. Verdiğimiz raporda yasada muğlak olan ve bizlerin, 2981,775,4706 ve 6306 sayılı kanunlarda kazanılmış haklarımızın kaybına yol açan maddelerin düzeltilmesi talep ettik. Bu çalışmalarımız etkili oldu ve İmar Barışı yasası 31 Ekim olan son müracaat tarihi 31 Aralık olarak ertelendi.

Biz dernek olarak, içimizde barındırdığımız farklı siyasi görüşlerin dayanışmasına zarar vermemesi adına herhangi bir siyasi partinin içinde olmayı doğru bulmadık.

Lakin şunun da çok iyi bilmekteyiz ki artık bir değişim kaçınılmaz olmuştur. Burada da iş muhalefet partilere düşmektedir. Ortaya koyacakları siyasetin sağlıklı ve biz hak sahiplerinin taleplerini de giderecek çözümlerin olması noktasında bizlerde yerel seçimlerde dengeleri değiştirecek kitleselimizle ortak tavır koyabiliriz. Bu duruma karar verecek, doğru adım ve politikaları bize sunması gereken muhalefetteki partilerdir” dedi.

Emel BİLENOĞLU ise konuşmasında “ mülkiyet ve tapu sorunu başta olmak üzere, vatandaşları yok sayarak planlar yapmak, telafisi imkansız yaraların oluşmasına yol açacaktır. Yarım asırdır oturduğunuz mahallelerde halen çözüm üretilmemiş olması, sizlere planlar dayatarak, yerlerinizin rantsal proje olarak kendi yandaşlarına sunma gayreti, nasıl bir zihniyet ile Eyüpsultan Belediyesinin de yönetildiğinin işaretidir.

Konu mülkiyet ve tapu olduğunda, her yer ve platformda ifade ettiğim fikirlerimi sizle de paylaşmak isterim. Siz hak sahiplerinin onaylamadığı, evleriniz ve yerlerinizin bir santimini dahi yok sayılmaması adına elimden geleni yapacağımı hep ifade ettim ve de edeceğim. Hak arayışınızda çözüm üretmek olduğum taktirde Belediye Başkanı olarak benim görevimdir. Sizlerle birlikte üreteceğimiz çözüme engel olacak merkezi siyasete de sizlerle beraber hak arayışı içinde olacağım benim taahhütüm dur” dedi

Emel Bilenoğlu, Dernek ziyaretinin sonrasında, Egemen sokakta ikamet eden Naciye – Ali Ekber TUNA’nın evlerine misafir oldular. Gelen komşular ile birlikte içilen çayın sohbet konusu, mahalle sorunları ve çözümler ile birlikte sosyal ve ulaşılabilir bir belediyecilik nasıl olmalı temalı oldu. 32. Gün Haber

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir