BU HAYATTA Kİ HEDEFİNİZ NE?

Yerel seçimlere giderken aday belirleme süreci CHP’de tam bir yılan hikayesine dönüşmüş durumda.

Süreci uzatarak, Genel Merkez kapısında resimlendirdiği aday adaylarının yıpranmasına sebebiyet veren politikalarıyla sürekli eksiye düşen partinin amacını merak etmemek mümkün değil.

İstanbul Başta olmak üzere, ilçelerde aday belirlemede kriterin ne olduğunu birilerinin çıkıp ta söylemesi gerekmez mi?

Burada esas olması gereken, Adaylaşacak kişinin ilçeye katacağı katma değerdir. Lakin bu kısmın dikkate alındığını kimse söyleyemez.

Adayları belirlemede etkin olan mercilerin izlediği yola baktığımızda 31 MART’a yapılacak yerel seçimlerde olası bir başarısızlık durumuna karşın, 1 NİSAN sabahı doğacak tabloya karşın kadrolar hazırlamak olduğu gözden kaçmamaktadır.

Bu durumun adı CHP PAYLAŞIM SAVAŞIDIR.

Genel Başkan başta olmak üzere parti içi gurupların tamamı 1 Nisan sabahı için kendi saflarını sıklaştırmak adına politikalar yürüttüğü ve bu politikalara uyacak kadroları adaylaştırmak için kulis yaptıkları su götürmez bir gerçek olarak ortada durmaktadır.

İzlenen bu politikanın seçim arefesinde tabanda ayrışmaya yol açacağı kesindir. Yıllardır girdiği her seçimi kaybeden ve seçmenine umut vermekte zorlanan muhalefet partilerinin birinci önceliği şeffaf ve adil bir süreç izlediğini örgütüne anlatabilmektir.

1 Nisan sabahı “haklısınız aday tercihimizde yanlış yaptık, lakin veriler o tarihte onu gösteriyordu”gibi klişe söylemlere şimdiden cevap verelim: Siz zaten verileri, aday adaylarını hiç analiz etmediniz ki…!, sizin analiz etmek gibi bir derdiniz hiçbir zaman olmadı ki…!

Ülkeyi yönetme iddiasında bulunan bir siyasi partinin hedefi,  partiyi iktidara taşıyacak kadroların oluşmasını sağlamaktır. Bunu yapması gerekirken parti içi gurup savaşlarına karşı kendi kadrolarını oluşturmaya kalkışmak, tuzun koktuğu anlamına gelir.

Yaptığımızı niyet okuma veya partiyi yıpratma olarak görecek kimi üstün zekalıların çıkacağından şüphemiz yoktur. Gelecek çok uzak değildir. 1 Nisan sabahına uyanacağımız günlere geri sayım, TİK TAK, TAK TİK  diye başladı.

Cumhuriyet Halk Partisine oy veren 10 Milyonu aşkın seçmen ve de AKP politikasından bıkmış AKP karşıtı diğer parti seçmenlerinin bu antidemokratik süreçten ÇIKIŞ BİLETİ  olarak gördüğü CHP’nin, yerel seçimlere bu anlayışla hazırlanması ne kadar siyasi ve de ahlaki olur tartışmaya açık bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir