“İSRAF BELEDİYECİLİĞİ” BU OLSA GEREK

Millet İttifakı adayı, Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran İstanbul seçimine doğru seçim propagandasında  en çok “İSRAF BELEDİYECİLİĞİNE SON” söylemini kullanıyor.

Eyüpsultan Belediyesinin 8. Dönem 1. Toplantı Dönemi, Haziran ayı 2. Toplantısında yaşananlar; Ekrem İmamoğlu’nun söylemlerinde ne kadar haklı olduğunu da ortaya koydu.

Eyüpsultan Belediyesi’nin Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 30.05.2019 tarih ve 12896 sayılı talep yazısı, Plan Bütçe ve Hukuk Ortak Komisyonunda görüşülmüş ve ardından da Eyüpsultan Belediyesi Meclis gündemine geldi.

Mali Hizmetler Müdürlüğü, Plan Bütçe ve Hukuk Komisyonuna gönderdiği 30.05.2019 tarih ve 12896 sayılı talep yazısında “ 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun borçlanma başlıklı 68. Maddesi “ Belediye görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak amacıyla kanun çerçevesinde usul ve esaslara göre borçlanma yapılabilir ve tahvil ihraç edebilir” denilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen kanuna istinaden İstanbul İli, Eyüpsultan İlçesi sınırları dahilinde yatırım işlemlerini gerçekleştirmek için yaklaşık olarak 20.000.000,00 TL”na ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bedelin ödenebilmesi ve yatırım harcamalarında kullanılabilmesi için İller Bankası, Kamu ve özel Bankalardan borçlanma yolu ile teminat mektubu veya krediye ihtiyaç duyulmuştur” denilmektedir.

Plan Bütçe ve Hukuk Ortak Komisyonu, Mali Hizmetler Müdürlüğünden gelen söz konusu ilgili talep yazısı ile ilgili olarak, CHP Komisyon Üyelerinin itirazlarına karşın, 12.06.2019 tarihli ve 11 rapor no.lu kararda KOMİSYON GÖRÜŞÜ olarak “ komisyonumuzun yapmış olduğu incelemeler neticesinde; Eyüpsultan ilçesi sınırları dahilinde yatırım işlemlerini gerçekleştirmek için yaklaşık 20.000.000,00 TL’nin İller Bankası, Kamu ve özel Bankalardan borçlanma yolu ile teminat mektubu veya kredi alınması için Belediye Başkanına yetki verilmesi komisyonumuzca oy çokluğuyla uygun görüşmüştür” denilmektedir.

Plan Bütçe ve Hukuk Ortak Komisyonunun raporu; Eyüpsultan Belediyesinin 8. Dönem 1. Toplantı Dönemi, Haziran ayı 2. Toplantısında da muhalefet şehrine karşın oy çokluğuyla geçerek, Belediye Başkanına 20.000,000,00 TL’lik borçlanma yetkisi verdi.

2018 yılının son döneminde yapılan, 2019 yılı bütçesi daha yılın yarısında açık vermesi, borçlanmaya gidilmesi, Eyüpsultan Belediyesinden işlerin hiçte iyi gitmediğini göstermektedir.

Eyüpsultan Belediyesinin Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün talebi ve Plan Bütçe ve Hukuk ortak komisyonunun onayladığı, 20.000.000,00 TL’lik borçlanma talebinde söz konusu yatırımların ne olacağı konusunda Belediye Meclisine herhangi bir bilgini verilmemesi, söz konusu akarın nerelere gittiği konusunda da soru işaretleri doğurmaktadır.

Belediye Meclisi oturumunda, CHP Grubu adına konuşan ve Hukuk Komisyonu Üyesi de olan, Ali Haydar İŞKAR’ın söylemleri dikkatlice takip edilmesi gereken bir durumunda ortaya koymaktadır.

Ali Haydar İŞKAR, Belediye Meclis oturumunda CHP Gurubu adına yaptığı konuşmada,” Komisyonun bu raporu ile ilgili öncelikle yatırım işlemleri yapmak üzere belirtilmiş fakat belediyemizin hangi alanda bir yatırım yapacağı konusunda bir bilgi alamadık. Diğer bir konu birkaç ay önce yapılmış onaylanmış bir bütçeyi yok saymış oluyoruz. Yanı biz bütçeyi iyi planlayamadık yatırımlarımızı eksik yaptık ya da şu ana kadar biz paraları hoyratça harcadık diyorsunuz. Değerli arkadaşlar Belediyemizin geçmiş dönemlerden yanlış yönetilmeleri sonucunda, sürekli bir maddi sıkıntı çekiyoruz. Kredi kullanarak belediyemizin borcunu arttırıyor ve yükü gelecek yönetimlere bırakıyoruz. Bu borçlanmalar ile belediyemizi ödeme açısından çok daha zor durumlara sokacaktır. 31 Mart seçimlerinden bugüne neler yapılacağı mevcut değildir. Bizler cumhuriyet Halk partisi gurubu olarak bu durumu düzeltmek amacında ne gibi önlemler alınacağını, kısa orta ve uzun vadeli planlarını açıklanmasını talep ediyorum. Eyüpsultan’ın geleceği için bu borçlanma taleplerine hep birlikte hayır diyelim” dedi.

Eyüpsultan Belediyesinin 8. Dönem 1. Toplantı Dönemi, Haziran ayı 2. Toplantısında yaşanan bu durum bizlere Ekrem İmamoğlu’nun sık sık dile getirdiği İSRAF’ın, Eyüpsultan Belediyesi’nde de ne boyutlara geldiğinin bir örneğidir.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler ve 23 Haziran da yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için AK Parti’nin Eyüpsultan’da kampanya için harcadığı on milyonlarca liranın kaynağının ne olduğunu merak ettirdi.

AK Parti’ye yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, 31 Mart seçim kampanyası için Eyüpsultan’da harcanan para, 20.000.000,00 TL’nin üstünde olduğu söylenmektedir.

Bir tarafta meyve ve sebzedeki yüksek maliyetlerden dolayı, tanzim çadırlarının önünde iki kilo soğan, patates almak için saatlerce bekleyen vatandaş varken, yılın daha ortasında Eyüpsultan Bütçesinin tükenmiş olması ve üstüne 20.000.000,00 TL borçlanma yetkisinin Belediye Başkanına verilmesi kamuoyuna izahının açıklanması gereken bir durumdur.

Eyüpsultan Belediyesinin 8. Dönem 1. Toplantı Dönemi, Haziran ayı 2. Toplantısında Meclis Gündemine gelen diğer konular ise,

 • Pirinççi ve Işıklar Mahallesi bilirkişi seçimi
 • İlçe sınırları içerisindeki yeni yapılacak bir yol ya da parka “Dr. Şefik ERYILMAZ” isminin verilmesi
 • Alibeyköy Mahallesi, 771 ada trafo yeri intifa hakkı talebi
 • Göktürk Mahallesi bilirkişi seçimi
 • Banka hesaplarının onaylanması
 • Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün kurulması
 • Borçlanma yetkisi
 • 01.2019 onaylı 1/1000 ölçekli Eyüpsultan İlçesi Karadolap Mahallesi, 43 ada, 64 parsele ilişkin Uygulama İmar Planı değişikliği itirazı
 • 01.2019 onaylı 1/1000 ölçekli Eyüpsultan İlçesi Karadolap Mahallesi, 43 ada, 64 parsele ilişkin Uygulama İmar Planı değişikliği itirazı
 • 02.2019 onaylı 1/1000 ölçekli Eyüpsultan İlçesi 65 ada,62 ve 15 parsellerin bir kısmına ait KAUİP değişikliği itirazı
 • 15.05.2019 onaylı 1/1000 ölçekli Eyüpsultan İlçesi, Kemerburgaz 446 ada 17 parsele ilişkin Uygulama İmar Planı değişiklik itirazı
Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir