İssizlik oranı fren tutmuyor

İşsizlik oranı fren tutmuyor. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik 14 aydır artmaya devam ediyor. TÜİK’in mayıs ayı işsizlik verilerine göre son bir yılda 869 bin kişi işsiz kaldı. CHP Sözcüsü Öztrak “Şahlanışa geçen ekonomi değil işsizliktir” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu mayıs ayına ilişkin işsizlik verilerini yayımladı. Buna göre mayıs ayında mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 14 ile rekor seviyeye ulaştı. Buna karşılık yaz mevsiminin etkisi sayesinde mevsim etkilerinden arındırılmamış işsizlik oranı yüzde 12,8 olarak gerçekleşti. Son bir yılda 869 bin kişi işsiz kaldı. CHP kurmayları işsizlik verilerine ilişkin açıklamalar yayımladı.

DEVLETTE İŞE GİRENLER KİMLER?

İşsizlik verilerine ilişkin muhalefetten açıklama geldi. CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak yazılı açıklamasında, “İktidarın ‘ekonomi şahlanışa geçti’, ‘türbülans sona erdi’ gibi gerçeklerle ilgisi olmayan gayrı ciddi söylemlerine karşın şahlanışa geçenin ekonomi değil işsizlik olduğunu TÜİK rakamları gösterdi” dedi. 2009 yılında küresel ekonomik krizde görülmeyen işsizliğin bu krizde görüldüğünü vurgulayan Öztrak, şu noktalara dikkat çekti: “Mayıs itibarıyla, son bir yılda, kamuda istihdam edilenlerin sayısı, 439 bin kişi artarak 4 milyon 570 bine çıktı. Kamudaki bu olağanüstü istihdam artışına rağmen son bir yılda toplam istihdam azalışının 869 bin civarında olması ise son derece düşündürücü. İstihdam kayıplarının 1 milyonun üzerine çıkışını kamuda işe alınanların engellediği anlaşılıyor.”

TEK ADAM REJİMİ İŞSİZ ORDUSU YARATTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da işsizlik verilerini yorumladı. Erdoğdu, verilerin tek adam rejiminin Türkiye ekonomisini ne hale getirdiğinin göstergesi olduğunu belirterek şöyle dedi: “Maalesef Türkiye’yi uçuracağı söylenen tek adam rejiminde, işsiz ordusu büyümeye devam ediyor” dedi.

DİSK: MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR

DİSK-AR işsizlik göstergelerine ilişkin aylık raporunu “Mızrak çuvala sığmıyor” başlığıyla yayımladı. TÜİK verilerinden yola çıkarak hesaplanan geniş tanımlı işsizlik verileri paylaşıldı. Buna göre;
Geniş tanımlı işsiz sayısı: 6 milyon 890 bin
Geniş tanımlı işsizlik oranı: Yüzde 19,8
Genç işsizliği: Yüzde 25,5 (mevsim etkisinden arındırılmış)
İstihdam bir yılda 869 bin azaldı
Tarım dışı işsizlik: Yüzde 16,2 (mevsim etkisinden arındırılmış)

İŞSİZ SAYILARINDA ÇARPICI ÇELİŞKİ

İŞKUR’a kayıt yaptıran işsizlerin sayısı artıyor, buna rağmen TÜİK’in işsiz sayısı azalıyor. 3 ayda İŞKUR’da kayıtlı işsizler 100 bin kişi arttı ama TÜİK’in işsiz sayısı 500 bin kişi azaldı.

TÜİK’e göre işsizlerin yüzde 98,2’si İŞKUR’a kayıtlı durumda. Mayıs ayındaki 4 milyon 157 bin işsizin 4 milyon 84 bini İŞKUR’a kayıtlı halde. Son 3 aydır İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayısı artarken TÜİK’in işsiz sayısı azalıyor.

TÜİK mayıs ayı işgücü göstergelerini yayımladı. Buna göre mayıs ayı işsizlik oranı yüzde 12,8, işsiz sayısı ise 4 milyon 157 bin kişi oldu. TÜİK, bu sonucu 44 bin haneye yaptığı anketlerden yola çıkarak tahmin ediyor. Buna karşılık İŞKUR ise kuruma gelip kayıt yaptıran kayıtlı işsizlerin sayısını açıklıyor. İŞKUR kayıt altına aldığı işsiz sayısını mayıs ayı için 4 milyon 84 bin kişi olarak açıklamıştı. Bu verilerle TÜİK’in tahminine göre sadece 73 bin kişi İŞKUR’a kayıtlı olmadan iş arıyor. Başka bir deyişle devletin resmi verilerine göre her 100 işsizin 98’i İŞKUR’a kayıtlı görünüyor.

Öte yandan İŞKUR ile TÜİK verileri arasında şubat ayında çok daha büyük bir fark bulunuyordu. Şubat ayında TÜİK’in anketlerinden yola çıkarak yaptığı tahmine göre 4 milyon 730 bin işsiz olduğunu tespit ederken, şubat ayı İŞKUR’un kayıtlı işsiz sayısı 3 milyon 953 bin kişi olmuştu. Başka bir deyişle TÜİK’e göre şubat ayında 777 bin kişi İŞKUR’a kayıt yaptırmadan iş ararken bu sayı sadece 3 ay içinde 73 bine gerilemiş oldu.

HAZİRANA HAZIRLIK ŞÜPHESİ 
TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranı şubat ayında yüzde 14,7 olarak gerçekleşmişti. Aradan geçen 3 ay içinde işsizlik oranı yüzde 12,8’e kadar geriledi. Üstelik bu gerileme İŞKUR’a kayıt yaptıran kişi sayısı artmasına rağmen yaşandı. Ancak İŞKUR’a kayıtlı işsizlik Haziran ayında rekor artış gösterdi. Mayıs ayında 4 milyon 84 bin olan kayıtlı işsiz sayısı Haziran ayında 4 milyon 417 bine fırladı. Bu artışın gelecek ay TÜİK verilerine nasıl yansıyacağı ise merak konusu.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir