Kadınlar Ankara’dan haykırdı: “Susmuyoruz, itaat etmiyoruz”

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alanlara çıktı. Kadınlar, tacize, tecavüze, kadın haklarına yönelik saldırılara, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına direneceklerini haykırdı

Kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Ankara’da da alanlara çıktı. Kolej Meydanı’nda toplanan kadınlar, alkışlarla ıslıklarla Sakarya Caddesi’ne yürüdü.

“Emeğimiz, Kimliğimiz, Özgürlüğümüz, Hayatımız Ve Barış İçin Tüm Dünyada Ayaktayız” pankartı açan kadınlar, “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz” sloganları attı.

“Sen, ben, biz, özgürlük için altüst ederiz”, “Yaşamak istiyoruz” , “Kadınlara yönelik suçlarda iyi hal ve tahrik indirimine son”, “İster doğurur, ister doğurmam, kime ne, sana ne” dövizlerinin taşındığı eyleme yüzlerce kadın katıldı. Kadınlar, tacize, tecavüze, kadın haklarına yönelik saldırılara, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına direneceklerini haykırdı. Trampet, gitar ve erbane çalan kadınlar dans edip, halay çekti.

Ankara Kadın Platformu adına yapılan basın açıklamasında, kadın direnişlerinin tüm dünyayı sardığını belirtilerek, dünyanın her yerinde kadınların emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarına, ırkçılığa, şiddete, kadın cinayetlerine, özgürlüklerinin ellerinden alınmak istenmesine karşı mücadele ettiği ifade edildi.

kadinlar-ankara-dan-haykirdi-susmuyoruz-korkmuyoruz-itaat-etmiyoruz-698240-1.

AYAKTAYIZ

“Biz kadınlar hep birlikte emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatımız için ayaktayız” vurgusu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2019 yılında 474 kadın katledildi. Hayattan kopartılan tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Mahkeme salonlarında nöbet tutarak, Ceren Damar, Şule Çet ve daha nice kadın için adalet sağlamayı başardık. AKP yasalarla, fetvalarla kadınların ne giydiğinden nasıl yaşayacağına kadar kadınların yaşamlarını hedef alıyor. Yeni yargı paketiyle, aile içi şiddet vakaları adı altında kadına yönelik şiddet için arabuluculuk getirilmeye çalışılıyor. Buradan uyarıyoruz: Türkiye’nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet bakımından arabulucuğu ve uzlaştırmayı yasaklamaktadır. 6284 Sayılı kanun şiddete maruz kalan ve risk altında olan tüm kadınlar için uygulanmak zorundadır. Dersim’de 64 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku nerede? AKP bizden neyi saklıyor? Nadira Kadirova’ya ne oldu?”

VAZGEÇMİYORUZ

Kadınların Rojova’da, Meksika’da, Şili’de, Arjantin’de, Fransa’da, Lübnan’da, İran’da baskılara boyun eğmediği kaydedilen açıklamada, dünyanın her yerinde mücadelesiyle sokakları özgürleştiren kadınlara selam gönderildi. Açıklamada, “Özgür ve eşit bir yaşamı yaratana dek mücadeleden ve direnmekten vazgeçmiyoruz” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir