Kılıçdaroğlu ‘Kent mağdurları’ buluşmasında konuştu: 3 yıl içinde hiçbir davayı kazanamayacaksınız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da ‘Kent Mağdurları’ buluşmasında konuştu.

İstanbul’da imar sorunu olan yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu “Rant ve rantiye sınıfı acımasızdır. Çünkü alın teri dökmezler. Rantiye sınıfını özelliği şudur. Masa ve sandelye. Biz yeinden üreten Türkiye’yi yaratmak istiyoruz. Rantın büyüklüğü sizin sorununuzun çözümündeki en büyük engeldir. Çünkü iktarla çok güçlü ilişkisi var.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Demokratik ülkerlerde kanun nasıl yapılır? Kanun tasarısı hazırlanırken bu konu muhataplarıyla konuşulur. Bakanlar gelir sizlerle konuşur rapor hazırlanır, sonra kanun teklifi parlamentoya gelir. Sivil toplum örgütleri davet edilidr. Bu tasarı sorununuzuu çözüyor mu diye sorulur. İktidar muhalefet o sorunu dineler.
Kural budur. Bizde böyle çalışmıyor.

Bu soruna kimse neşter atmıyor. 2010’da Akif Bey’e dedim ki bu sorunu biz çözelim. İlk  Sultanbeyli’de bu sorunu çözeğiz dedik. Kimse evinde rahat oturamıyor. Siyasetçi ben bu sorunu çözeceğim diye inançlı tavır takınırsa  sorun çözülür. Kartal Belediyesi sorunu çözüyor. Diğer belediye çözmüyor. Bunlar arsaları size değil rantiye sınıfına layık görüyorlar. İnsanlar düğününü oralarda  yapmın o rada evlenmiş. Sonra diyorsun ki burdan git nereye gidecek. Bu benim içime sinmiyor. Bir mahalle kültürünün yaşatılması lazım. bize ççözme bize vermesiniiz. Yerelde verdiğimiz sözü tutuyor, sorunu çözüyoruz işte. Kartal’da çözdük. Bu sorunun çözülmesi lazım. Ben sorun çözülürken insanın kimliğine bakmam. Bu sorunu siyasetçi çözecek.  Kimse boşuna ağlamasın.

Sorunu çözecek iradeye ihtiyacımız var. 3 yıl içinde hiçbir davayı kazanamayacaksınız. Hiçbirinizin ne can ve mal güvenliği var. Bunun teminatı adalettir. Adalet talebi en kutsal taleptir. Sarayda badem sütüyle beslene biri sizin derdinizi mi dinler. Ben neden dinliyorum. Sizin yaşadığınız ortamdan geldim.

Seçin Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı, parlamentoda çoğunluğu CHP’ye verin görün bakalım 4 yıl içinde sizin sorununuz çözülüyor mu. Kendi sorunlarımıza ön yargılarımızı kırarak çözebiliriz. Sulukule’de Romanların yeri vardı sürdüler gitti.

Bunlar Allah’ın kulu değil mi? Rant ve rantiye sınıfı acımasızdır. Çünkü alın teri dökmezler. Rantiye sınıfını özelliği şudur. Masa ve sandelye. Biz yeinden üreten Türkiye’yi yaratmak istiyoruz. Rantın büyüklüğü sizin sorununuzun çözümündeki en büyük engeldir. Çünkü iktarla çok güçlü ilişkisi var.

Türkiye yakasını tefecilere kaptırmıştır. 16 yılda 151 milyar dolar verdiler. Niye Erdoğan bürokratlar Londra’ya gidiyorlar. Borç para verin. Oda diyor ki faizi yükselteceksin.

İmar affını kasayı dolrmak için çıkardılar. Deniz bitti. Biraz karamsar konuşma yaptığımın farkındayım silkinmemiz lazım.

Türkiye Cumhuriyeti bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Adelet istiyorsanız önce adalet için 450 kilometre yüreyen adama güveneceksiniz. Adaletsizlik yapana destek oluyorsunuz.

Devlette likayak vardır siyasette yoktur. Siyasette ahlak önemli. Sizlere ahlaklı olmayı vatandaşın derdini çözmeyi vaddediyorum. Ortadoğu’yu barış havzasınıza çevireceğiz. 16 yıldır terörü çözemiyoruz. Elinizi vicdanınıza koyarak oy kullamanızı istiyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir