Meclis Üyeliği için Genelge Yayınlandı

17 Aralık günü CHP MYK toplantısında Belediye Meclis Üyeliği için Türkiye Genelinde Eğilim Yoklaması kararı alınmıştı.

Alınan bu karar ile ilgili olarak, Genel Merkez tarafından bütün İl Başkanlıklara Eğilim Yoklamasının yol haritasını oluşturacak GENELGE yollandı.

Genelgede” Merkez yönetim Kurulunun 17/12/2018 tarihinde aldığı karar uyarınca belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri için, TALEP EDİLEN YERLERDE 12-13 Ocak 2019 tarihinde eğilim yoklaması yapılacaktır” denilmekte

Yine aynı Genelgede ” İl genel meclis üyelikleri için fermuar yöntemi uygulanacak olup, belediye meclisi üyeliklerinde de uygulanacaktır ve tek sıralar Genel Merkez kontenjanı olarak ayrılacaktır” deniliyor.

Genel Merkez tarafından İl Başkanlıklarına gönderilen Genelgede dikkat çeken hususta “aday adaylarından listelere Genel Merkez kontenjanı olarak yazılmak isteyenler, eğilim yoklamasına katılamazlar. İlçe Başkanlıkları aday adaylarından bu konudaki taleplerini yazılı olarak almaları gerekmektedir” ifadesi oldu.

Genel Merkez tarafından İl Başkanlıklarına yollanan genelgeye baktığımızda 1. paragraftaki “TALEP EDİLEN YERLERDE” ibaresinin tartışmaya açık olduğudur. Bu paragrafı Eyüp İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK‘e sorduğumuzda “bizim tarafımızdan meclis üyelerinin eğilim yöntemi ile yapılması konusunda daha önce ifademiz ve talebimiz oldu. İlçe Başkanlığımıza Genelgenin ulaşmasıyla Eğilim Yoklaması ilçemizde de yapılacaktır” dedi.

   

Genelgenin yayınlamasıyla gözler, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Meclis Üyesi olmak isteyen aday adaylarına dönmüş durumunda. Bu güne kadar Eyüp İlçe Başkanlığına meclis üyeliği için dosyasını vermiş 32 aday aday mevcut. Bu aday adayları dışında, Eğilim Yoklaması, Ön Seçim olması durumunda üyelerimin önüne çıkmak isterim diyen onlarca kişinin olduğunu da bilinmekte. Eğilim yoklamasında adaylaşmak için kim veya kimlerin bu yarışa gireceği merak konusu.

İşini sağlama almak için, Genel Merkez kontenjanında listelere girmek için, şimdiden İlçe Başkanını arayan ve bu konuda ısrarcı olan birileri olduğu biliyoruz. Lakin bu güne kadar kimseye bu konuda söz vermeyen İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK’den olur cevabı alamayan kişilerin ne yapacağı tam bir muamma .

Bu konuda yazdığımız ilk yazını başlığı “KENDİNE GÜVENEN SÖYLE GELSİN“di. Halen aynı başlıkla sesleniyoruz.

Bir sonraki yazımızın konusu, İlçe Başkanlığına Meclis Üyesi olmak için müracaat eden aday adaylarını yakından tanıyalım olacak. Objektif ve tarafsız olarak aday adayları hakkında doğru bir analiz yapmaya çalışacağız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir