Muharrem İnce, şapkadan TAVŞAN çıkarabilecek mi?

Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı başta olmak üzere Türkiye siyaseti, saatler sonra Muharrem İnce’nin yapacağı açıklamalara kitlenmiş durumda.

Yeni parti kuracağı iddialarıyla uzun zamandan beri gündemin odağında olan Muharrem İnce, kendisine yapılan suçlamalar ilişkin olarak “Bu süreçte herkes konuştu. Herkes eteğindeki taşı döksün. Ben açıklamayı önümüzdeki hafta yapacağım” demişti.
Muharrem İnce‘nin bu sözler, CHP ile Muharrem İnce arasındaki köprülerin yıkıldığı, geri dönülmez bir yola dönüştüğü şeklinde yorumlandı.
Muharrem İnce‘nin siyasi profiline baktığımızda, yapacağı açıklamaların tonu ve dozajının gereğinden yüksek olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hikmet Çetin Muharrem İnce Murat Karayalcın

Bu durumun farkında olan Murat Karayalcın ve Hikmet Çetin, parti geçmişinin kendilerine yüklediği hükümlülükle, bu durumu düzeltmek veya en az zararla kapatmak adına kendilerini resen görevlendirerek önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ardından da Muharrem İnce ile görüşme yaptılar.
SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın ve CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin, Muharrem İnce ile görüşmelerinin detaylarını Cumhuriyet Gazetesine açıkladılar.

Yapılan görüşmede, Muharrem İnce‘ye, “Masayı devirme, masayı devirecek açıklamalar yapma, partiyle köprüleri atma” dediğini belirten Murat Karayalçın, “Partiyle ve genel başkan Kılıçdaroğlu’yla köprüleri atacak ifadeler atmasından kaçınmasını, Disipline sevk edilmek geri dönüşü olmayan bir şeydir. O nedenle partiyle bağlarını koparacak şekilde açıklamalar yapmasına gerek olmadığını” şeklinde uyardıklarını belirtti.

Hikmet Çetin ise Muharrem İnce ile yapılan görüşme sonrası “Partide her zaman haksızlıklar olabilir, Muharrem Bey de kendince haksızlığa uğramıştır ancak artık geleceğe odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz üstümüze düşen görevi yerine getirdik. Artık bundan sonrası Genel Başkanda ve Muharrem İnce’de. Umuyorum partimiz ve Muharrem Bey adına her şey çok güzel olur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Herkes eteğindeki taşı döksün sonra ben konuşacağım diyen Muharrem İnce‘nin yapılan bu görüşmeler sonrası vitesi düşürüp düşürmeyeceği bir kaç saat sonra belli olacak.
50 bin Avukatla YSK’nın önünde olacağım” dedikten sonra seçim günü ortalardan kaybolan ve “parti kuracağım” deyip, ardından “ben parti kurmuyorum yüzde 31’i yüzde 51’e çıkarmak için bir hareket başlatıyorum” diyen Muharrem İnce‘den bugün de yeni bir çark görmek şahsım için sürpriz olmaz.
Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile başlayan zikzaklı siyasi profil algısını yok etmek adına gemileri yakarsa da hiç şaşırmam.

Murat Karayalcın ve Hikmet Çetin ile yapılan görüşmenin ardında Muharrem İnce‘nin üçüncü bir yol izleme olasılığı yüksek gözüküyor. Kendinden ödün vermeyen bir imaj çizerek genel başkanı işin dışında tutarak özellikle “Külliyeye giden CHP’li” vakıasıyla ilişkin olarak genel başkana yakın bir iki kişiyi hedefe koyarak bir açıklama yapması yüksek muhtemeldir.
Muharrem İnce‘de dozajı yüksek bir açıklaması sonrası disiplin sürecini başlatmak adına elini ovuşturarak bekleyen kimi partililerin olduğunu çok iyi bilmekte.

Sözün özü, kıssadan hisse, kıyamet senaryolarının yazıldığı ve merakla beklenen, Muharrem İnce açıklamaları, Tiyatro ve Sinema seyircisinden geçer not alamamış eserler misali siyaset izleyicisinden de geçer not alamadan kapanacağını şimdiden söyleyebilirim.

Özellikle son hafta, hükumete yakın TV kanallarının haber programlarını meşgul eden Muharrem İnce sineması, şapkadan tavşan çıkmadığı için, 24 saat içinde son bulacaktır.

Deniz SEVÜK

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir