“ÖLMEK İSTEMİYORUM” Platformu kuruldu

Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenememesi, çocuk istismarı ve madde bağımlılığı gibi vakalar sebebiyle ülkede her gün onlarca insan hayatını kaybediyor.

Kadına yönelik şiddet ve nefret söylemi başta olmak üzere bu ve benzeri durumlara karşı mücadele etmesi gereken kurum ve kuruluşların da sessiz kalması, topluma karşı insanlık suçunu işleyen müptezellerin daha da cesaretlendirmekte.

Özellikle son dönemlerde hükumet cenahından gelen, “İstanbul Sözleşmesinin kaldırılması veya revize edilmesi” gibi söylemler, demokratik, laik ve hukuk devleti normlarının benimseyen geniş halk kitleleri tarafınca çok sert bir şekilde protesto edildi.

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in Muğla’da öldürülmesinin ardından Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kadınlar sokağa çıkarak, kadına yönelik şiddete karşı kazanılmış hakları olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme veya revize edilmesi gibi bir duruma geçit vermeyeceklerinin çok net bir şekilde gösterdiler.

Türkiye’de gün geçmiyor ki bu ve benzeri çalışmaları yürütmek adına platformlar oluşmasın.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenememesi, çocuk istismarı ve madde bağımlılığı gibi konularda mücadele eden dernek ve platformlar la birlikte mücadele etmek adına “ÖLMEK İSTEMİYORUM” platformu da kuruldu.

Türkmen Erdoğan Celep, Sultan Altuncevahir, Sonay Celep, Nuray Saygı, Semra Gündüz, Hakan Cöner, Sevilay Oğuz, Gökhan Demir ve Gülizar Şahin gibi isimleri içinde barındıran “ÖLMEK İSTEMİYORUM” platformu ülke genelinde yaşanan tüm şiddet vakıalarının son bulması adına emek ve mücadele vermek istiyor.

Türkmen Erdoğan Celep, ÖLMEK istemiyorum Platformu, kadını cinsel obje olarak gören, kahkahasından giyimine kadar şekillendirmek isteyen, hayatın hiç bir alanında kadının eşit saymayan tekçil düzenin son bulması için bir mücadele platformu olarak yorumluyor.

Celep, ÖLMEK istemiyorum platformu” son zamanlarda artan Kadina Yönelik her türlü şiddete karşı kamuoyunda bilgi paylaşımı, şiddeti engellemeye yönelik eğitici ve yönlendirici çalışmalar ile bu şiddete DUR demek için kurduklarını söylüyor.

Türkmen Erdoğan Celep, “Çok uzun ve bir o kadar da zor bir yolumuz var. Fakat Dünya da herkes sussa bile, biz kayıtsız kalamayız. Kadın hiçbir ideolojinin veya siyasetin malzemesi olamayacak kadar değerli ve özeldir. Bu yüzden toplumun her kesiminden bu oluşuma destek bekliyoruz.” diyor

Türkmen Erdoğan Celep, Annelerin, kızların bir gün “Ölmek İstemiyorum” dememesi için, herkesin bu sese kulak vermesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir