Özgür NEMUTLU ile sıkıcı konular!..

32. Gün tarafından hazırlanan, Deniz SEVÜK moderatörlüğü yaptığı, Güncel Paradigma programına bu hafta Hukukcu Özgür NEMUTLU konuk oldu.

Özgür NEMUTLU’nun Güncel Paradigma programında yaptığı açıklamalarda öne çıkan satır başları.

AKP’NİN HUKUKSUZLUĞU, CHP’YE DÖRT YIL KAZANDIRDI

2009 yılı Türk siyasi tarihi için çok önemli bir yıl oldu.
İstanbul başta olmak üzere, millet ittifakı tüm Türkiye’de başarılı sonuçlar aldı. Bu da ittifak sürecinin başarılı yürütüldüğünün de ispatıdır.
Tek gönül kırıklığım, Kuvayi Milliye’nin şehri Balıkesir ve Cumhuriyetçi damarın çok güçlü olduğu Denizli’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday göstermemesi oldu.
Bununla birlikte yerel seçimlerinde İstanbul’u iki kere kazandık.
31 Mart yerel seçiminde kıl payı payı kazandığımız seçimi, AKP “bir şeyler oldu ama ne oldu anlayamadık” şeklinde hiç Hukuk’a uymayan sözlerle iptal etme sürecine girdi.
Sonra, 23 Haziran’da malum açık ara bir fark ve kazandık.
Şöyle demek gerekir. AKP’nin bu hukuksuz girişimi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin belki de üç dört yılda kat etmesi gereken yolu üç dört ay içinde kat etmesini sağladı.

EYÜPSULTAN’I NEDEN KAYBETTİK?

Siyaset Kümülatif yani birikimli ve Kolektif yani ortaklaşa yapılan bir iştir.
2009’da adayımız Ali Galip Mamal bir tuğla koydu Eyüpsultan’ı kazanamadık. 2014’te Selami Bey ve Ferzan başkan biber tuğla daha koydular yine de istediğimiz neticeyi alamadık.
Emel Başkan da bütün kişisel gayretiyle bunun üstüne bir tuğla koydu ama yetmedi. Umuyorum ki konulan tuğlaların üzerine, 2024’te seçimi kazanacağız.
Peki neyi eksik yaptık?
Bu sürecin birikimli bir süreç olduğunu Belki de Emel Başkan seçim sürecinin de darlığından dolayı çok iyi kullanamadı.
Geçmiş birikimleri geçmiş deneyimleri sürece daha fazla dahil etmeliydi.
İlçe başkanımız Sinan Başkan da o gerekli Kolektif bilinci oluşturamadı.
Seçimleri kazanmak için hem Kümülatif hem de Kollektif olacaksınız.

EMEK MÜCADELESİNİN DİLİ EVRENSELDİR

Cumhuriyet Halk Partisi Yeni kurulmuş bir parti değildir.
Bu Parti yüzyıldır bir dil oluşturdu. Ve bu dili bir anda yenilemeye de ihtiyaç yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi sadece yüz yıllık tarihi olan bir parti de değildir. Aynı zamanda bugünün dünyasındaki sosyal demokrasi siyasetinde emek mücadelesinin de bir parçasıdır.

Şimdi bazı arkadaşlar sağ yakın dilin sağcılaşmak olarak görüyorlar. Halbuki değildir. Emek mücadelesinin dili evrenseldir.

Bunu söylemekten hiç bir zaman çekinmemek gerekir.
Seçim kampanyalarında süre dar olduğundan seçmene yakın olmak için belki bazı esneklikler olabilir ama seçim kampanyası bittikten sonra dilimizi, kendimize uygun şekilde kendimizi yakışır şekilde koymamız lazım.

TARİH BU HUKUKSUZLUĞU YAPANLARI YARGILAYACAKTIR

İktidar bağımsız olması gereken yargıyı bütün aydınlar ve muhalifler üzerinde bir sopa olarak kullanıyor. İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu‘nu bu iktidara yedirmeyiz.
Hukuk sürecini tarumar eden bütünen vicdana aykırı olan bu süreç umuyorum ki istinaf mahkemesinde beraatla sonuçlanacak şekilde nihayete erecektir.

AHMET TÜRK’E YAPILANLAR VİCDANLARI YARALAMIŞTIR

31 Mart’ta seçim olmuş belediye başkanlıkları kazanılmış o adayların adaylık süreci ile ilgili bir şey söylememiş sonra 1 Nisan’da soruşturma başlatılsın diye oranın valisiyle bir işlere girişiyorsunuz.
Ve sonra siyasi bütün tarihi ve hayatı uzlaşma kültürü ile kurmuş olan Ahmet Türk gibi bir insanı görevden alıyor ve yerine Kayyum atıyorsunuz bu vicdanları yaralar ve meşhur siyaseti yapmak isteyenlerin ellerindeki imkanları daraltıyorsunuz

GÜÇLÜ MYK TABİKİ İSTERİZ. AMA ÖRGÜTE KARŞI DEĞİL, ÖRGÜTÜN ÜSTÜNDE DEĞİL, ÖRGÜTÜ EZEN DEĞİL

MYK bizim MYK’mız. Güçlü olmasını tabiki isteriz. Ama örgüte karşı değil, örgütün üstünde değil, örgütü ezmek için değil. MYK örgüte siyaset alanı açması noktasında güçlü olmasını isteriz.
Biliyorsunuz 70’lerde 60 anayasası değiştirildi. Gerekçe bu anayasa millete bol geliyor diye. Bizim tüzüğümüz de yazan kurallar var. zannediyorum ki tüzüğümüzün bol geldiğini düşünen arkadaşlar var. Bizim bizim tüzüğümüz örgütümüze bol gelmez. Sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri bizim örgütümüze bol gelmez.

KAPI KULU OLMAYACAĞIZ.

Biz bütün parti tüzüğümüz ile parti programımız la özgür birey öne çıkarıyoruz. Örgütlü toplum, Demokratik devlet diyoruz.

3. Genel Başkanımız Bülent Ecevit‘in de işaret ettiği gibi kapı kulları olmayacağız. Özgür bireyler olacağız.

Peki bu durumun yerel siyasete yansıması nasıl?

Akraba kayırmacılığı, hemşehricilik, oculuk, buculuk diyoruz. Allah aşkına yerel düzeyde bir kişinin peşinden giderek siyaset olur mu?

Ben bunu hatırlatmak istedim. Bu durumdan endişe duyan MYK’ da diyor ki, çatışma olmasın tek aday olsun uzlaşın.

Uzlaşma dediğiniz sandıkta olur. Sandıktan önce uzlaşmanın mutabakatının tarafları kim olacak? kimle kim oturup da o adaylarının üzerinde uzlaşma yapacak

İLÇE BAŞKANLIĞINA İŞARETLERLE DEĞİL, SÖYLEMLERİNİZLE ADAY OLUNUZ

Önümüzde çok önemli bir siyasi süreç var. Bu kongre sürecinde Cumhuriyet Halk Partisi sadece kendi yöneticilerini seçmeyecek. Ayrıca ileride Türkiye’yi yönetecek kadroları da seçecek.

Siyaset topluma hizmet etmek için çok önemli bir kanaldır. Ben bütün arkadaşlarımızı siyasetle uğraşmaya davet ediyorum.

Ama tek kanal, tek yolda bu değildir.

Tarlada patates toplamak, tuğla üstüne tuğla koymak ta bu topluma katkıdır. Bizde akademik, iş veya hukuk alanlarında hangisinde kendimizi daha yararlı görüyorsak orada katkı sunuyoruz.

Birbirinden çok değerli birçok arkadaşımız bu süreçte talip olduklarını, aday olduklarını açıkladılar. Onlara da başarılar diliyorum ve cesur olmalarını diliyorum.

Sağdan soldan gelen işaretlerle değil, Eyübsultanı, bulundukları ilçeyi nasıl ileriye taşıyacaklarını söyleyerek siyaset yapmalarını öneriyorum.

Burada İlçe Başkanı Ahmet olmuş, Mehmet olmuş önemli değil. Eyüp’te veya başka ilçelerde nerede olursa olsun ilçe başkanı olacak kişi, o yeri siyasetin merkezi yapacağını vaat etmeli.

Sadece ilçeyi değil, Türkiye’yi, Cumhuriyet Halk Partisi’ni, her şeyi illeri taşıyacağını vaat etmelidir.

Bu iddiaya sahip olan arkadaşlara şahsım adına başarılar diliyorum

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir