Peki Kimler Aday Adayı Olarak Katılabilecek?

Cumhuriyet Halk Partisi Eyüpsultan İlçe Başkanlığı, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde yarışacak Meclis Üyesi adaylarını Eğilim Yoklaması ile belirlenmesine karar verdi.

17 Aralık tarihinde CHP MYK, TALEP EDİLEN YERLERDE Eğilim yoklaması yapılması için karar almış ve İl başkanlıklarına genelge ile bildirmişti.

Eyüpsultan İlçesinde izlenecek sistemin ne olacağı, hem tartışıldı hemde merak edildi. İlçe Başkanlığınca konunun muhatapları olan Belediye Başkan aday adayları, Meclis Üyesi aday adayları ve Mahalle Temsilcilerine toplantılar yaparak görüşlerine başvurdu. Yapılan toplantıların ardından dün toplanan İlçe Yönetimi, OY BİRLİĞİ ile Eğilim Yoklaması yapılmasına karar verdi. 12-13 Ocak tarihlerinde yapılması planlanan Eğilim Yönteminde, fermuar sistemi dikkate alınacak. Bu da tekli rakamların Genel Merkez kontenjanına bırakılacağını gösteriyor.

Eğilim Yoklamasında kimler aday adayı olacak?

Genel Merkez tarafından İl Başkanlıklarına gönderilen genelgede bu konu ucu açık bırakılmış gibi gözükse de, daha sonra yayınladığı, 31 MART 2019 MAHALLİ İDARELER SEÇİMİ EĞİLİM YOKLAMASI YÖNERGESİ‘nde bu durum açığa kavuşturulmuş gözüküyor.

CHP tarafından yayınlanan yönergede;

BÖLÜM :Eğilim Yoklamasına Katılabilecek Aday Adayları MADDE 15 ” Eğilim yoklamasına, süresi içerisinde müracaat edip, yapılan incelemelerde aday adaylığı kabul edilenler katılabilir” denilmekte.

Diğer bir hususta, 31 Martta yapılacak yerel seçimlerde Yüksek Seçim Kurulan verilecek ASİL ve YEDEK listesinin sayısı olacak. Süresi içinde başvuru yapan aday adaylarının sayısı şimdilik olması gerekenin altında. Mevcut bu durumun iyileştirilmesi için yeniden adaylık açılıp açılmayacağını önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Yapılan Toplantılarda Eğilim Yoklaması yapılması yönünde karşıt görüşlerin fazla olmasına karşın İlçe Başkanlığınca alınan bu karar cesurca olduğu söyleniliyor.

Eğilim Yoklaması ile ilgili daha önce yayınladığımız haberlere ilişkin olarak tepkilerde oldu. Bizi arayarak bu konuda yaptığımız haberin tam anlamıyla toplantı sonucunu yansıtmadığını, örgütümüzün hakemliğinden kaçmadıklarını, lakin kısa bir zaman dilimi içinde sürecin sağlıklı uygulanma konusunda endişelerini olduğunu belirtiklerini, bu tavrımızı da  “HAYIR dediler” diye yorumlanmaması gerektiğini  belirten aday adayla oldu.

İlçe Başkanlığınca yapılan toplantılarda Hayır demelerinin sebebi olarak bazı aday adayları ise,” Talebimiz ön seçimdir. Eğer bir ön seçim olmayacaksa eğilim yoklamasının olması bir anlam ifade etmiyor. Biz buna karşı çıktık“diyerek kendilerini savundular.

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir