Saim DİKEN, YEREL BASINLA BULUŞTU

Belediye Başkan Aday Adaylarından olan Saim DİKEN, yerel basınla düzenlediği kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

Saim DİKEN’in eşiyle birlikte Lamekan Kahvaltı salonunda düzenledikleri kahvaltı etkinliğine, yerel basın temsilcileri ile 32. Gün Haber Koordinatörü Deniz SEVÜK’de katıldı.

Yapılan kahvaltının ardında yerel basının sorularını cevaplaya Saim DİKEN konuşmasına yerel basın temsilcilerine katılım sağladıkları için teşekkür etti.

Saim DİKEN “Öncelikle basın mensupları bizim için kıymetli, bugün buraya hepiniz hoş geldiniz . Bu süreç sizinde çok iyi bildiğini gibi zor bir süreçtir. Lakin bu süreçte basının katkısını çok önemli olduğunu düşünen biriyim. Bu bugün için değil sadece. Eyüpsultan’da Belediye Başkanı olacak kişininde seçimden sonra da sizinle birlikte çalışacak kişi olması gerekir. Bu nedenle siz yerel basının burada katma değeriniz çok önemli. Yerel basınla sadece aday olacağım taktirde varım demek doğru değildir. Bu ilişki ve bağları samimiyetle bugünden son güne değin götürülmesi gerektiğine inanan biriyim.

Sizlerden gelecek sorulara geçmeden ilk soruyu sizin adına kendime ben sorarak başlamak isterim. Niye Belediye Başkanlığına aday oldum. Benim kriterlerime göre, Belediye Başkanı olmak Halkla iç içe olmak demektir. Belediye başkanı olmak bir ilçenin bütün sorunların üzerine almak demektir. Bu sorumluluğu taşıdığı sürece, insanlara dokunabildiği sürece, doğru işler yaptığı sürece başarı kendiliğinden gelecektir. Ben otuz yıllık bir bankacıyım. Sivil toplum örgütlerin içinde olmakla beraber bir özel bankada üst düzey yöneticilik yapmaktayım. Otuz yıllık bankacılık bana çok şey öğretti.  Bu süreç bana, paranın nasıl kullanılacağını ve finansın nasıl bulunacağını çok iyi öğretti. Bu deneyimlere yöneticilik ve liderlik sıfatlarını da eklediğimiz zaman, bir ilçede Belediye Başkanlığı yapacak vizyon ve misyonu kendimde bulduğum için Belediye Başkanlığına aday adayı oldum. Neden Eyüpsultan derseniz? 84 yılından beri ben Eyüp’lüyüm ve bunu ruhunda hisseden biriyim. Bütün bu birikimimle birlikte bugün veya bir aday önce çıkıp ben Belediye Başkanı adayıyım demedim. Ben son bir yılı fiilen iki yıldır sahadayım.

Bir gerçeğin altını çizmek gerekir. Eğer bir insan bir partide Belediye Başkanı adayı olacaksa, o partiye katma eğer sunması gerekmektedir. Bununla birlikte parti örgütünü tanıması ve kabul görmesi gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle bir daha hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.

Sorulan bir soru üzerine Saim Diken, “Adaylaşmam durumunda herhangi bir değerlendirme yapmadan diğer aday adaylarına bir teklif götüreceğimi, bu günden ifade etmeyi doğru bulmuyorum. Benim adaylaşmamam durumunda bana gelecek meclis üyeliği benzeri tekliflerine tamamen kapalıyım. Ben Belediye Başkanlığına aday adaylığımı açıklarken de bu günde tek hedefim Başkan adayı olmaktır. Aksi bir durumda meclis üyeliğini hiç düşünmedim ve doğruda bulmuyorum” dedi.

32. Gün Haber: Amasya Dernekler Federasyonu başkanı olarak iki yıldır alanlardasınız. Sizin adaylaşacağınız konusunda çok çitti bir inanmışlık var hemşerilerinizde aksi bir durumun yani aday gösteril memeniz durumunda CHP’ye karşı bir küskünlük yaratır mı?

Saim Dİken ” Öncelikle tespiti doğru yapmak gerekir. Öncelikle herkes hemşerisini aday olmasını ister. Bütün aday adayları arkasına bakıldığında bir şekilde hemşericilik ruhu vardır. Ben örgütlü yapı içinde bunun küskünlük yaratmasına imkan sağlamam ve de izinde vermem lakin, Amasyalı olup, MHP veya AKP’ye oy veren benim adaylaşmam noktasına CHP’ye oy verecek olan hemşerimin, aday gösterilmediğim taktirde oy vermeyecek vatandaşa zaten bir etki yapamazsınız”

32. Gün Haber: Sayın diken mevcut dokuz aday adayı var CHP’de lakin son günlerde Mustafa SARIGÜL ismini çok sıkça Eyüpsultan için duyulur oldu. 2015 yılında genel seçimler için ön seçimde CHP Eyüp örgütünden geçer not almamış Mustafa SARIGÜL’ÜN aday gösterilmesi nasıl sonuçlar doğurur sizin ve CHP örgütü adına.

Saim DİKEN ” Vallahi bende çok bir etki yaratmaz. lakin örgütte farklı bir etki yaratır. çünkü biz buraya aday adayı olacağız, biz aday adayı olduğumuzda CHP’nin alacağı bütün karalara uyacağımıza dair beyan etmişiz. Orada bir sıkıntı olmaz. Asıl sıkıntı Eyüpte oturan insanlar Eyüp’ü kontrol edemiyorsa, Eyüp’ün içinden bir aday çıkartamıyorsa işte bu büyük bir sıkıntı olur.  Burada önemli olan örgütü ve insanları küstürmemek tir.”

Soru: Adayın erken açıklanması bir avantaj yaratır mı, sürecin uzaması lehinize bir engel sağlar mı, bu konuda genel merkeze bir çağrınız var mı?

Saim DİKEN ” mevcutta başarılı olup elimizde bulunan belediyeler için açıklamanın geçte olsa yapılması bir engel taşımaz. lakin kazanmaya en yakın belediyeler için Eyüpsultan’da o kategoriye giriyor, erken açıklanması tabiiyi büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bende biran önce adayın açıklanması taraftarıyım. 32. Gün Haber:

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir