Serdar ÇEKİÇ’i hatırladınız mı?

Ölmeniz, öldürülmeniz için bir hasmınızın olması, katili tanıyor olmanız gerekmiyor. Yolda, sokakta, evinizde, okulda her an tanımadığınız biri tarafından öldürülebiliyorsunuz.

Sizin yaşamınıza son veren eller tetiğe basacak silahlara istedikleri her yerde ve zamanda özgürce ulaşabiliyor ve o silahlarla dolaşabiliyorlar.

3 Temmuz sabahı her gün olduğu gibi kız kardeşi ile işe gitmek için yola çıkan ve bir maganda tarafından 13 kurşun sıkılarak katledilen Serdar ÇEKİÇ gibi.

Bir çoğunuz Serdar ÇEKİÇ ismini hatırlamaz bile. Ama o bir annenin oğlu, Aslı Akay’ın kardeşi ve yıllardır aynı mahallede oturdukları yüzlerce kişinin arkadaşı, dostu ve komşusuydu.

Yaşamımızın hiç bir yönü ile ilgisi olmayan güzel yurdumun güzel halkı yine sanal gündemler le avutulduğu bir günde, Eyüpsultan, Güzeltepe Mahallesinde Serdar ÇEKİÇ‘ bir değerdi diyen sessiz çoğunluk bireysel silahlanmaya hayır diyerek bir anma etkinliği düzenlediler.

Serdar ÇEKİÇ için adalet, Katil Hasan Saytal 5-10 yıllık cezalarla kurtulmasın ve başka Serdarlar öldürülmemesi için sesimize ses olun diyen Güzeltepe halkının bu feryadı sokakta, ülkede ve yazılı kağıttan ibaret olan hukukta ne kadar bir karşılık bulur bilemiyoruz.

Serdar Çekiç‘in katil Hasan Saytal tarafından katledildiği gün olay yerinde olan kardeşi Aslı Çekiç Akyar anma etkinliğinde yaptığı konuşmada bireysel silahlanmaya karşı ve Serdar Çekiç için adalet talebine destek istedi.

Aslı Çekiç Akyar olay gününü şöyle anlattı.

“3 Temmuz sabahı her gün olduğu gibi yine kardeşimle işe gitmek için yola çıkmıştık. İş yerimiz İstoç’ta olduğu için otobandan gidiyorduk. Yüzyıl Köprüsü’ne geldiğimizde adını daha sonra öğreneceğimiz Hasan Saytal motorsikleti ile emniyet şeridinde seyir ederken aniden önümüze çıktı. Kardeşim Serdar Çekiç arabanın içinde elini kaldırarak “ne yapıyorsun” dedi. Bunun üzerine Hasan Saytal küfür nitelikli el hareketi yaptı. Ben arabada “boş ver kardeşim biz yolumuza bakalım” dedim ve yolumuza devam ettik. dönüp arkamıza bakmadık bile.

Ama bu trafik magandası bizi İstoç mevkine kadar takip etmiş. Biz seyir halindeyken motorsikleti önümüze kırdı… Motorsiklet yere düşünce hepimiz korkup arabadan indik. Hasan Saytal’ın bir şeyi yoktu ayağa kalkmaya çalışıyordu. Ben kardeşimi alıp arabaya doğru yöneldik. O sırada Hasan Saytal silahını çıkarmış ateş etmeye başlamıştı. Onu engellemeye çalıştığım için elimden tutan Hasan Saytal’a defalarca yayvadım!. “yapma Allah aşkına yapma” dedim. ” Kardeşimin iki evladı var “dedim. ama Katil Hasan Saytal beni dinlemedi. defalarca beni yere fırlattı. kardeşime 13 kurşun sıktı ve olay yerinden kaçarak uzaklaştı” dedi.

Sonrasında ne mi oldu?

Serdar Çekiç öldü. İki evlat boynu bükük yetim kaldı. Hasan Saytal’da boynuna takacağı bir kravat ile iyi hal ve mahkemeye karşı göstermiş olacağı saygıdan ibaret bir kaç yıllık ödüllendirmeyle serbest kalacak. Bilmem belkide sizler bu satırları okuduğunuzda katil Hasan Saytal çoktan motorsikletine binmiş yeni bir can almak için yollara düşmüş olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir