Sinan AKÇİÇEK’e çağrı “yere düşen demokrasiyi ayağa kaldır”

17 Aralık tarihinde CHP MYK tarafından İl Başkanlıklarına bir genelge yollandı.  söz konusu genelgede TALEP EDİLEN YERLERDE Meclis Üyeliğinin Eğilim Yöntemi ile yapılmasını istenmişti.

Kısacası 2019 Mart ayında yapılacak Yerel Seçimlerde Meclis Üyelerinin fermuar sistemi dikkate alınarak İlçe Başkanlığınca CHP örgütüne (ÜYELERİNE) sorularak belirlenmesinin önünü açtı.

İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK’de konunun tarafları olan Belediye Başkan aday adayları ve müracaat tarihi içinde dosyalarını ilçe başkanlığına vermiş olan Meclis Üyesi aday adaylarıyla ayrı ayrı toplantı yaparak görüşlerine başvurdu. Söz konusu toplantılarda Kadın Kollar Başkanı Yasemin ŞİŞCİ ve Gençlik kollar Başkanı Direnç ÇELİKER’de hazır bulundular.

Yapılan ilk toplantıda görüşlerini hem sözlü hemde yazılı olarak ilçe Başkanına sunan Belediye Başkan aday adaylarından üç aday adayı ÇHP örgütüne gidilmesi gerektiğini belirtirken, beş aday adayının ise bu yönteme gerekçelerini belirterek karşı çıktıkları ortaya çıktı.

Belediye Başkan aday adayları ile yapılan toplantıda Emel BİLENOĞLU, Cemal ÖZDEMİR ve Saim DİKEN Eğilim Yöntemine EVET derken, Selami ÇELEBİOĞLU, Emin ATMACA, Cahit ATAKER, Hayri HAS ve Mustafa TÜYSÜZ Eğilim Yöntemine HAYIR yönünde görüş belirttiler.

İlçe Başkanlığınca yapılan ikinci toplantının konukları ise Meclis Üyesi aday adaylarıydı. Bu toplantıda da sözlü beyanlarından sonra yazılı beyan da veren aday adaylarından 9’u Eğilim Yöntemi olsun derken, 13 aday adayı ise olmaması yönünde görüş belirtti. toplantıya katılan aday adaylarından 1 kişi çekimser kaldı.

Belediye Başkan aday adaylarının kıyasıya mücadele ettiği süreçte CHP Eyüpsultan üyelerine ANKET yaptıran, Mahalle Muhtarları, mevcut Belediye Meclis Üyeleri ve de Mahalle Temsilcilerinin de görüşünü alan İlçe Başkanı Sinan AKÇİÇEK’in bugün Mahalle Temsilcileriyle yapacağı üçüncü toplantının ardında vereceği karar çok önemli.

Sinan AKÇİÇEK kendisini de İlçe Başkanlığına taşıyan CHP ÖRGÜTÜ mü? yoksa ATAMA mı? diyeceği merak konusu.

HAYIR görüşü veren, Belediye Başkan aday adayları ve konuşmaya “ben CHP örgütünün içinde mücadele veren bir kardeşiniz olarak” diyerek söze başlayan meclis üyesi aday adaylarının tutumunun çok tartışılacağı kesin gözüküyor.

Bu tutum ve karar, HAYIR diyen aday adaylarının kendi parti örgütüne inanmadıklarının göstergesi olarak tarihe geçecek gibi gözüküyor.

Bu tutum ve karar, tüm örgüt toplantılarında tribüne oynayıp, dar toplantılarda topu taca atanların demokrasiyi içselleştiremediğinin su götürmez tablosudur.

Tabiiki olması gereken Eğilim yoklaması değil ÖN SEÇİMDİR. Ancak hakkın tamamen teslim edilmemesi, edilen kısmının reddedilmesini gerektirmez. 

Meclis Üyesi aday adaylarından ben EVET dedim diyen veya ben HAYIR dedim diyen olursa yayınlamak ta görevimizdir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir