TAPU İÇİN SÖZ DEĞİL, TAAHHÜTNAME İMZALADILAR

CHP’nin Eyüpsultan Belediye Başkan adayı Emel Bilenoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Eyüpsultan’da tapu ve imar sorunu yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi.

Eyüpsultan Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği, EYMADER tarafından organize edilen toplantıda Bilenoğlu, “Biz bugün, defalarca kez ifade ettiğimiz ve sözünü verdiğimiz tapu konusunda bu kez imza atmak için sizlerle buluştuk. Hak sahiplerini oyalamadan, kandırmadan, mağdur etmeden bu işi Ekrem başkanımla birlikte çok hızlı şekilde çözeceğiz.’’ dedi. CHP’nin Eyüpsultan Belediye Başkan adayı Emel Bilenoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği toplantıda ilk olarak hak sahipleri adına, toplantının da tertipleyicisi de olan, Eyüpsultan Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği (EYMADER)’den Deniz SEVÜK söz aldı.
Deniz SEVÜK “ bildik bir hikayeyi uzun uzadıya anlatmanın bir anlamı yoktur. Bizler hak sahipleri olarak mesele sadece dört duvar değil ilkesiyle yıllardır Anayasal hakkımız olan mülkiyetimizin bize devredilmesi için taleplerde bulunuyoruz. AKP iktidarı tarafından yıllardır seçim malzemesi olarak kullanılan ancak çözüm üretmek bir yana gittikçe içinde çıkılmaz bir hale sokulan Tapu ve İmar sorununun hak sahiplerinin talepleri yönünde çözülmesini beklemekteyiz. Ve bugün Türkiye siyasetinin alışa gelmiş siyaset anlayışının dışında ben size söz veriyorum demek yerine ben bu sorunu çözeceğime TAAHHÜT ediyorum anlayışıyla gelen Belediye Başkan adaylarını görmek biz hak sahiplerini umutlandırmış ve çözüme bir adım daha yaklaştırmıştır. Bu sebeple bugün buraya gelip biz hak sahiplerinin taleplerini içeren TAAHHÜTNAMEYE imza atma yürekliliği ve siyaset dürüstlüğünü gösteren Millet İttifakının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday sayın Ekrem İMAMOĞLU ve Eyüpsultan Belediye Başkan adayı sayın Emel BİLENOĞLU’na tüm hak sahipleri adına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Ardından Eyüpsultan Belediye Başkanı Adayı Emel Bilenoğlu konuşmasını gerçekleştirdi. Bilenoğlu, ‘’Tapu ve mülkiyet sorunu yıllardır çözülemeyen bir sorun. Yıllardır sizlere söz verdiler ama her defasında türlü bahanelerle bu işten kaçtılar. Sizin hakkınız olanı sizden kaçırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Şimdi de oturduğunuz yerleri riskli bölge ilan ediyorlar. Bu işi 25 yıldır çözemeyenler bundan sonra da çözemezler. Bu işi biz çok rahat çözeriz çünkü bunu yürekten istiyoruz. Bize inanın ve güvenin. Göreceksiniz 5 yıl sonra iyi ki bunları seçmişiz diyeceksiniz. Biz hayallerden değil, çılgın projelerden değil ayakları yere basan, gerçek ve yapabileceğimiz işleri konuşuyoruz. Bu nedenle bu sorunu geçmişte farklı noktalarda çözdük, burada da çözmek istiyoruz ve şunu söylüyoruz. Sizlerin tapu, mülkiyet sorununu çözecek ardından da kentsel dönüşümü bir sorun olmaktan kurtaracağız. Halkımızın çıkarları ve kentimizin doğasını esas alarak bu dönüşümü yapacağız. Kimseyi yerinden etmeden, detaylı şehir planlamasıyla, alt yapı ve üst yapı sorunlarına kalıcı çözümler getirerek yerinde kentsel dönüşüm yapacağız. Bu şehre ihanet ettiklerini itiraf edenlerin yarattığı tahribatı onaracak, ilçemizin tarihine ve dokusuna uygun şekilde yapılaşmaya gidilmesini sağlayacağız. Şunu lütfen unutmayın. Bilenoğlu varsa sözün var, İmamoğlu varsa çözüm var! Sizlerin sesi olmaya, sözü olmaya söz veriyorum. Sizlerin sorunlarını Ekrem başkanımla birlikte çözeceğimize de söz veriyorum.’’ dedi.
Bilenoğlu ardından konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, “Biz dünyada mekânını, meskenini, arazisini, yaşadığı alanı önemseyen bir kültürden geliyoruz. Biz evimizi barkımızı, komşuluğumuzu, sosyal çevremizi severiz. Yıllardır orada biriktirdiğimiz hayallerden kolay kolay vazgeçmeyiz. Duygusal bir toplumuz, duygularıyla hareket eden ve aynı zamanda vicdanı ve ahlakı en üst seviyede olan insanlarız. Bu işin siyasi görüşü yok, bu işin siyasi partisi de yok. Birçok mahallemizde ve ilçelerin diğer mahallerinde yaşanan soruna dönük ortak hareketle bir kentsel dönüşüm. Hangi konu mahalledeyse başlangıcından itibaren her konuda o mahallede örgütlü olsun olmasın, o toplumu sürecin içine katan ve her anında vatandaşı bilgi sahibi yapan, onun bilgisi olmadan biz yaptık kardeşim uygulayacaksınız demeden, insanların bilgisini alarak, onların ikna olmasını sağlayarak karşılıklı dayanışma ve bilgi paylaşma şeklinde süreç yönetmeye söz veriyorum. Ben yaptım oldu yok, öyle bir şey yok. Bir kentsel planlama süreci varsa, orada durum netleşmişse vatandaş ne istiyor, müteahhide mi vermek istiyor, vatandaş kooperatifleşerek oradaki süreci yapmak mı istiyor, orada ona kolaylık sağlanacak. KİPTAŞ vatandaşın isteğini karşılıyorsa KİPTAŞ devrede olacak. Farklı kurumlarla yapılan sözleşmede belediye garantör olacak ve vatandaş asla yalnız bırakılmayacak. Kentsel dönüşüm kabus olmaktan çıkacak, kentsel dönüşüm sürecinde eğer o bölgede vatandaşın beklentisini karşıladıktan sonra rant elde ediliyorsa o bölgenin insanıyla o bölgenin çıkarları için harcanması konusuyla ilgili de vatandaşımıza söz veriyorum. Kentsel dönüşüm sadece bina yapmak değildir. Planlama yaparken o mahallenin düzenini yitirmemesine, komşulukların dağılıp gitmemesine dikkat edecek. İnsanların yerinde dönüşümle yaşadıkları yerde mülk sahibi olmaları sağlanacak. Yani sürgün mürgün yok kardeşim” diye konuştu.
 Bilenoğlu ve İmamoğlu, konuşmalarının ardından göreve gelmeleri halinde ilçedeki tapu ve imar sorunun çözümüne ilişkin gerekli adımları atmaya yönelik taahhütnameyi imzaladı.

  

 

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir