Tapu ve mülkiyet hakkında cevaba muhtaç sorular!..

Tapu ve mülkiyet hakkı sorunu, 31 Mart yerel seçimleri öncesi ilçe ve büyükşehir belediye başkan adaylarının en çok dillendirdiği ve seçilmeleri durumunda “çözüm üreteceğiz” dediği konuların başında gelmekteydi.

Millet ittifakı büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Mahalleler Birliği tarafından hazırlanan ve hak sahiplerinin taleplerini içeren 6 maddelik Taahhütnameyi, imzalayarak, seçilmesi durumunda gerekli takibi yapacağı konusunda söz vermişti.

31 Mart yerel seçimlerinin gündemini oluşturan tapu ve mülkiyet hakkı konusunda, Ekrem İmamoğlu‘nun imzaladığı Taahhütnameye rağmen, geçen 18 aylık zaman diliminde bir arpa boyu bile yol alınamadı.

Hak sahipleri, taahhütnamede yazılı olan, üzerinde yerleşim alanın mevcut olup, arazilerin mülkiyeti tamamlanmamış yerleşim yerlerinin,775, 2981 ve 4706 sayılı kanunlar ve Büyükşehir Belediye kanunu ile yasal mevzuat hükümlerine dayanılarak mahalle yerleşik alanının tamamının bu alanlarda halen oturan hak sahiplerine devredilmesini beklerken, sürpriz yumurtadan çıkar gibi KİPTAŞ devreye girdi.

Kiptaşın, tapu ve mülkiyet hakkı konusunda belirleyici rol üstlenmeye çalışması, mevcut kaotik durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale bürüdü.

Yeşilpınar Mahallesinde, Kiptaş tarafınca hak sahiplerine imzalatılan hukuksuz sözleşmeler, Karadolap Mahallesinde hak sahiplerine çözüm adresi olarak AKP İl Başkanlığını gösteren İBB yetkilileri ve Akşemsettin Mahallesinde kurulan Çırçır mahallesi Kentsel Dönüşüm Ofisi, İBB ve Ekrem İmamoğlu’nun imzaladığı taahhütnameyi unuttuğuna işaret gibi.

Ortada bir proje olmamasına rağmen, Akşemsettin mahallesinde ölçümlerin yapılıyor olması, gerekçesini soran hak sahiplerine, ” tapunuzu vermek için yapıyoruz” şeklinde cevaplar verilmesi, sürecin ahlaki olarak ta çöktüğünü gösteriyor.

09.10.2020 tarihinde, Cumhuriyet Halk Partisi Eyüpsultan İlçe Başkanlığı, resmi Facebook sayfasında, ” İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile bölgemizdeki tapu ve mülkiyet sorunlarının çözümü için İBB meclis üyelerimiz ile birlikte toplantımızı gerçekleştirdik. çözüm üretmek için çalışmalarımız devam ediyor” yazılı ve toplantı görsellerinde olduğu bir paylaşım yaptı.

CHP Eyüpsultan İlçe Başkanlığının paylaşımı sonrasında konu ile ilgili olarak bilgilenmek adına İlçe Başkanı Doğan Sarıtaş’a
yapılan toplantınız sonucunda çözüm odaklı alınan kararlar var mıdır ? ve bunlar nelerdir?
⦁ yapılan toplantıya konunun muhatabı olan hak sahipleri adına temsilciler davet edildi mi?
⦁ yapılan toplantıya İlçe Başkanı olarak sizin ve İBB Eyüpsultan Belediye meclis üyelerinin katıldığınızı paylaşılan görsellerde görmekteyiz. Toplantıya katılım sağlayan diğer katılımcılar kimlerdir. İlgi ve sorumluluk alanları nelerdir?

diye yönelttiğimiz sorularımıza, Doğan Sarıtaş, ” bu ön görüşme” ve ” biz vatandaşın taleplerini aktardık” yazılı iki cevap aldık.

CHP Eyüpsultan İlçe Başkanı Doğan Sarıtaş’ın verdiği bu cevaplar, hak sahipleri adına aşağıdaki soruların sorulması zaruri kılmıştır.

1 – İlçe Başkanlığı olarak, İBB Başkanınız tarafınca 31 Mart yerel seçimler öncesi imzalanan Taahhütnameyi tanıyor ve kabul ediyor musunuz?

2 – İlçe Başkanı olarak siz ve İBB CHP Eyüpsultan meclis üyeleriniz ile birlikte katılım sağladığınız toplantı ile ilgili olarak, “biz vatandaşların taleplerini ilettik” demektesiniz. İlettiğiniz talepler nelerdir. İlettiğiniz taleplerin datasını hangi çalışma veya toplantılarla hak sahiplerinden aldınız.

3 – Yeşilpınar mahallesinde yaşayan hak sahiplerine, Kiptaş tarafından imzalatılan hukuksuz ve hak gaspının önünü açan sözleşmeyi İlçe Başkanlığı olarak tanıyor ve kabul ediyor musunuz? Kabul etmediğinizi düşünürsek bu konuda İBB’nin seçilmişleri ile yapılan bir görüşmeniz oldu mu?

4 – Kiptaş genel müdürü olarak atanan Ali KURT‘un, bölgedeki hak sahiplerini işgalci olarak görmesini nasıl yorumluyorsunuz.

5 – Kiptaş genel müdürü Ali KURT‘un ” Eyüpsultan İlçesini kastederek ” ekim ayı ortasında yıkım için sahaya gireceğiz. Direnen olursa gerekirse sert yapacağız” söylemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

6 – Akşemsettin mahallesine kurulan, Çırçır mahallesi Kentsel Dönüşüm Ofisi hakkında bilginiz var mı?

7 – Akşemsettin mahallesinde yapılan ölçümler hakkında bilginiz var mı? Ortada bir proje yokken yapılan ölçümlerin amacı nedir? kimi hak sahiplerine, “tapunuzu vermek için bu ölçümleri yapıyoruz” denilmekte. Bu konuda İBB tarafından size bir bilgi verildi mi veya siz bilgi talebinde bulundunuz mu?

8 – Yerel seçimler öncesi tapu ve mülkiyet konusunda ulaşılan İBB seçilmişleri, seçim sonrası hak sahipleri ile neden görüşmemekteler?

9 – Eyüpsultan meclis üyeleriniz tarafınca Kiptaş’a götürülen Yeşilpınar mahallesi hak sahiplerini, Kiptaş genel müdürü Ali KURT’un görüşmeyi kabul etmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz. Hak sahipleri ile görüşmeyi kabul etmeyen Ali Kurt ile meclis grubunuz görüşmesini doğru buluyor musunuz?

10 – İBB bürokrat veya temsilcileri, Karadolap mahallesindeki hak sahiplerini AKP il başkanlığına yöneltmekteler. Bu konuda bilginiz var mı? Varsa bu konuda bir girişimde bulundunuz mu?

11 – Tapu ve mülkiyet konusunda, hak sahiplerin muhatabı seçilmişler iken, atanmışların, seçilmişleri yok sayarak projeler üretmesi hakkında neler düşünüyorsunuz.

Cevaba muhtaç bu sorular ortada dururken tapu ve mülkiyet konusunda herhangi bir sağlıklı gelişmenin imkansız olduğunu düşünmekteyiz.

Eyüpsultan ilçesinde yaşayan binlerce hak sahibi adına sorduğumuz soruların, CHP Eyüpsultan İlçe Başkanı Doğan Sarıtaş tarafınca cevaplandırılacağını düşünmekteyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir