Tek Suçlu Remzi AYDIN mı?

AKP’ nin Türkiye siyaset tarihinde uzun yıllar iktidar da kalmasının altında yatan başlıca sebeplerden veya en önemli sebebi, toplumsal Algı Mühendisliğini başarılı ve etkin olarak yapmasından kaynaklanıyor.

Deniz SEVÜK
32. Gün Haber Gen. Koord.

Türkiye veya Dünyada yaşanan tüm iyi gelişmeleri kendi iktidarının başarısı gibi büyük puntolu haberlerle servis eden AKP, yürüttüğü yanlış politikalar sebebiyle Türkiye başta olmak üzere dünyada yarattığı tüm olumsuzluklarla bir şekilde bağının olmadığının algısını yaratıp işine geldiği gibi belli tarihleri MİLAT olarak gösterme becerisiyle işin içinde çıkmayı başarıyor.

Öyle ki, kendi içinden çıkan Başbakanların almış olduğu iç ve dış politikaların yarattığı travmaları bile parti olarak kendisi ile alakasının olmadığını, yarattığı yandaş basın ile yüksek sesle seslendirmekten çekinmiyor.

Bununla ilgili sayfalar alacak şekilde yüzlerce örnek göstermek emin olun ki mümkün. Lakin ben konunun özünden uzaklaşmamak adına direk konuya girmek gerektiğini düşünüyorum.

Sayıştay Denetçileri tarafından hazırlanan, Eyüpsultan Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Raporu incelendiğinde, Eyüpsultan Belediyesinde işlerin hiçte mevzuata uygun gitmediği, kamu kaynaklarının doğru kullanılmadığı, kendilerine yakın kişi ve kurumlara kaynak aktarıldığı, Belediyenin taşınmazları başta olmak üzere belediye kasasında yer alması gereken kamu gelirlerinin tarumar edildiği, sınavsız memuriyet imkanı alsın diye Özel Kalem Müdürlüğüne kendi yakınlarının kısa dönemli olarak işe alıp, daha sonrasında İçişler Bakanlığı, TBMM, İlçe Belediyeleri ve Büyükşehir Belediyelerinde memur olarak atamasının sağladığını, Belediye ye ait araçlarının kurum dışında kişilere tahsis edildiği, araçların yakıtı başta olmak üzere giderlerin tamamının belediye bütçesinden karşılandığı, Belediyenin Muhasebe Kayıt işlemlerinin mevzuata uygun olarak tutulmadığı gibi 95 sayfalık bir tespitte bulunulmuş.

Yazının sonunda yazacağım sözü şimdi burada, bu anda yazmak doğru olur. Söz konusu Sayıştay Raporunun gelecekte hukuki bir işlemin bir kaynağı olacağını maalesef ki düşünmemekteyim.

Niyet okuma, gelecekten haber verme özelliğine sahip birisi olduğumdan değil, sadece AKP iktidarı sonrası dönemde bu ve benzeri Sayıştay Raporlarının akıbetini çok iyi bildiğimden bu raporunda akıbetinin de nereye gideceğini çok iyi tahmin edebiliyorum.

Lakin, her şeye rağmen tarihe bir not düşülmesi adına da bu raporların mevcudu olumludur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı WhatsApp-Image-2020-01-15-at-21.33.17-2.jpeg

Gelelim Asıl konumuza;

Sayıştay Raporunun ortaya çıkması ile yerel basın başta olmak üzere sayıları gün geçtikçe azalan ancak halen gazetecilik refleksleriyle hareket eden kimi ulusal basın da bu konunun üstüne gitmeye çalışıyor.

Buna karşın AKP, Kurulduğu dönmenden bu güne en başarılı olduğu Toplumsal Algı Mühendisliği mekanizmasını, Sayıştay Raporu sonrası da devreye koyduğunun işaretlerini veriyor. AKP, bu ve benzeri durumlarda her zaman yaptığı ve sonuç aldığı gibi, Sayıştay Raporunda da tespit edilen usulsüzlük ve yolsuzlukları kendi merkezinden uzak tutmak adına, bir önceki dönem Belediye Başkanı olan Remzi AYDIN’a mal ederek işin içinden sıyrılmak adına sistematik olarak bilindik söylemleri devreye koyma çabasında olduğunu görüyoruz.

Sayıştay Raporunda tespit edilen usulsüzlük ve yolsuzluklar ile ilgili olarak, 31 Mart tarihini milat olarak devreye koymak, vakayı Remzi Aydın profili üzerinde tartışmaya açmak gibi argümanları kullanıp işin içinden çıkma gayreti içinde.

2018 Yılı ile ilgili bir denetim raporunda çıkan usulsüzlük ve yolsuzluklarda, o dönem Belediye Başkanlığı görevini ifa eden Remzi Aydın’ın birinci derecede sorumluluğunun olması bir gerçektir. Ancak bütün bu kirli işleyişi bir kişiye yükleyip kendi siyasi zihniyetlerini aklama gayesinde olduklarının da farkında olduğumuzu belirtmek isterim.

Son 17 yıllık dönem içinde yapılan her türlü yolsuzluk ve usulsüzlüğü ve yaşanan tüm hukuksuzluğu sayıları iki elin parmaklarını geçmeyen kişilere yükleyip sıyıran AKP, bu durum içinde aynı Algı Mühendisliğine müracaat etmesi biraz yüzsüzlük olmuyor mu?

Yıllarca besleyip büyüttükleri ve kapıştıkların da “Ne istediniz de vermedik” diyenlere Fetö ilişkileri sorulunca 17 – 25 tarihini Milat gösterip geçmiş yıllarda aralarındaki ilişki bağından aklanıp paklananlar, göreceksiniz Eyüpsultan Belediyesinde 20 yıllık yönetim geçmişlerine de sahip çıkmayarak 31 Mart yerel seçimlerini Milat gösterip kendilerini bu usulsüzlük ve yolsuzlukların dışında tutmaya çalışacaklar

Bir Belediyede, bir ülkede yolsuzluk, hukuksuzluk var ise bu durumu bireylere bağlamak, minareyi çalanların kılıfı hazırlaması hesabı, kendi kirlenmiş siyasi tarihlerine kılıf arama belgesidir.

2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda Eyüpsultan Belediyesinde onlarca usulsüzlük ve yolsuzluğun yapıldığı belgelenmiştir. Bu belgelenen usulsüzlükler ve yolsuzluklar ile ilgili hesap vermesi gereken AKP’nin bizzat kendisidir. Remzi AYDIN ise, burada bu siyasi zihniyetin devamı için görevlendirilmiş sadece bir figürdür. 

2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin olarak mevcut Belediye Başkanı ve AKP tarafınca gerekli hukuki işlemin başlatılmaması durumunda sorumlulukları aynıdır. 2018 Yılında meclis üyesi olan, bürokrat olan onlarca kişi halen Eyüpsultan Belediyesinde görev yapmaya devam etmektedir.

Belirtmek İsterim ki;

Yaratılmak istenen toplumsal Algı Mühendisliğinin bilinçli veya bilinçsiz olarak kimi Yerel Basın da maalesef bir parçası olma durumunda.

Tamda AKP’nin istediği gibi, Sayıştay Raporu ile ilgili olarak yaptıkları haberlerin merkezine sadece dönemin Belediye Başkanı Remzi Aydın’ı alarak haberler yaparak mevcut kirlenmiş siyasi zihniyete hizmet etmiş olmaktalar.

Unutulmamalı ki;

Bir ülkede var olan kirlenmişlik, usulsüzlük, yolsuzluk ve hukuksuzluğun sebebi sadece bir kişi olmaz olamaz. Sayıştay Raporunda tespit edilenler, bir siyasi çürümüşlüğün ortaya çıkmış durumudur. Bu siyasi çürümüşlüğün adresi de AKP yani ADALET KALKINMA PARTİSİDİR.

Deniz SEVÜK

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir