VE SÖZ EMEL BİLENOĞLU’DA

Deniz SEVÜK moderatörlüğün de 32. Gün Haber tarafından hazırlanan Güncel Paradigma programına bu hafta, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı olan, Emel BİLENOĞLU konuk oldu.

Emel BİLENOĞLU’nun Güncel Paradigma programında yaptığı açıklamalarda öne çıkan satır başları.

ADAY ADAYLIK SÜRECİ

Benim için aday adaylık süreci 2014 yılında başladı. 2014 yılında çok kıymetli iki belediye başkan adayımızın bütün saha çalışmalarına katılmış biri olarak, yerel seçimlerinin nasıl başarıya ulaşacağıyla alakalı ciddi tecrübelerim olmuştu. Ve ben evdeki kadınlara ulaşılmadığı sürece seçimin kazanılmayacağı yönünde bir rapor hazırlamıştım. Bu raporu da yaklaşık iki buçuk senedir öncelikle Genel Başkanımıza, partinin ileri gelenlerine, MYK’mıza, Parti Meclis üyelerimize, İl Başkanımıza tek tek raporlar halinde hazırlayıp sundum.

Ve özellikle Mütedeyyindir, burada kadın aday olmaz denilen Eyüpsultan için aslında en gerekli adayın kadın olacağı noktasında bütün bilgileri Genel Başkanımıza iletti.

Benim yaptığım siyaset tarzı aslında çok doğal bir şey. aday olmak isteyen herkes gibi bende tabi ki Genel Başkanın kapısını çaldı, İl Başkanımızın kapısını çaldım.

Gelinen noktada tarafsız davrandıkları için İl Başkanımıza, Genel Başkanımıza ve parti için bütün kurullarımıza bana bu onurlu görevi verdikleri için çok çok teşekkür ederim.

Şöyle laflarda duyuyorum;

Yok şu iş adamı destekledi, yok şu gurubun temsilcisiydi, yok şuydu, yok buydu, bu ve benzeri söylemleri partiye hakaret sayarım. Hiç kimse Genel Başkanımızın, MYK’mızın, Parti Meclisimizin iradesine ipotek koyamaz. Hiç kimse dışarıdan gelip Genel Başkanımıza ben sana aday getirdim, bu aday olacak diyemez.

31 MART YEREL SEÇİM SÜRECİ

Öncelikle şunu belirmek isterim ki ciddi emek verildi. Günde 20 saat çalıştığımızı biliyorum. Profesyonel bir kadro ile çalışıldı. Çoğunlukla Ekrem Başkanımızın ekibi ile karşılıklı diyaloglar kurularak yürütüldü.

Özellikle çok iyi hazırlanmış bir lasman ile başlangıç yaptık. Tüm bunlarda bir hata olduğunu düşünmüyorum. Maalesef benim adayım olmadı, yada benim arkadaşım meclis üyesi olmadı diye kırılan, dökülen bir tarafla karşılaştık.

Kısacası, adaylığım 2 ay kala açıklandı. bu süreye gelirken de yüzde yüz aday olacağına inanan arkadaşlarımız vardı haklılar bende o inancındaydım. Bu psikolojiyi yenemedik ve örgütü toparlayamadık.

SEÇİMİN KAYBEDİLMESİNDE KİMİN KUSURU VARDI?

Öncelikle şunu belirmek isterim ki herkesin kusuru vardır hayatta. Hiç kimse dört dörtlük insan değildir. Dört dörtlük insan modeli de yoktur zaten.

Fakat; görev ve yetkiler vardır. Görev ve yetkiler gereği normal koşullar altında aslında, örgütü çalıştırmak Belediye Başkan adayının değil İlçe Başkanı ve İlçe yönetimin işidir.

İlk adaylığımın açıklandığı toplantıda İlçe yönetimimizin yarısı yoktu zaten. Başka bir Belediye Başkan aday adayımızın yanındaydılar.

MECLİS ÜYESİ LİSTESİ

Bütün meclis üyelerimizle gurur duyuyorum. hepsini de sahipleniyor ve ben yazdım diyorum. Madem ki İlçe Başkanımız ben yazmadım Emel Bilenoğlu yazdı diyor.

Hangi meclis üyemiz bir diğerinden kötü çıkıp onu açıklasınlar. İlçe Başkanımız sahip çıkmayabilir meclis üyelerimize ben sahip çıkıyorum.

31 MART SONRASI TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ

25 yıldır sürekli seçimlerin neden kaybedildiği ile alakalı olarak şunu söylemek istiyorum. Bence, aday olup, aday olduktan sonra seçim kaybedildiğinde geri çekildiğiniz zaman sahada olmadığınız zaman 5 sene sonrası kim aday olursa olsun o arkadaşın zeminini hazırlamazsanız, sahadan çekilirseniz, o aday arkadaşımız bardağı boş bulur.

İlçe Başkanının yapması gereken işler başkadır, Belediye Başkan adayının yapması gereken işler başkadır. burada görevleri bir birinden ayırmak gerekir. Belediye Başkan adayı olarak iki ay boyunca sahada aktif bir şekilde çalışıp bütün halka dokunuyorsunuz. sonrasında birden sırra kadem bastığınız zaman, bak buda kaybetti bir daha çıkmadı sahaya eleştirileri ile karşılaşırsınız.

Seçimlerin ardında teşekkür ziyaretlerine çıktığımız zaman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nu aradım. Bu durumu sordum. Başkanım ben teşekkür ziyaretlerinde bulunacağım, seçimlerin tekrarlanma durumu da var, uygun mudur diye sordum uygundur saha sıcak kalsın dedi.

İLÇE BAŞKANI İLE ÇALIŞMA UYUMU HAKKINDA

İlk gün yaşanan Fahim olay neticesinde İlçe Başkanı iki hafta boyunca benimle sahaya çıkamadı yalnız kaldım. Muhtelif zamanlarda defalarca oturup yüz yüze konuşmamıza rağmen yapamadık.

Biz elimizden gelen gayreti gösterdik. Ama uyumlu çalışmak istemezseniz zorla çalıştıramıyorsunuz kimseyi. Ben ikinci ayda sahaya çıkartmak için insan kaynaklarından para verip eleman aldım. sahada çalıştıracak insan bulamadım. Burada ciddi bir uyumsuzluk var.

ADAY ADAYLARI HAKKINDA ( DESTEK ALDINIZ MI)

Seçim sürecinde destek veren aday adaylarımız da oldu, destek vermediği gibi aleyhte çalışanlar da oldu.

Çok açık konuşuyorum. Çünkü bu konuda çok fazla spekülasyon var. Bir aday adayı arkadaşımız, İlçe yönetiminin oldukça ciddi bir kısmını ilk bir kaç hafta sahaya çıkartmadı. Mahalle temsilciliklerinden bazıları açılmadı.

Başka bir aday aday arkadaşımız, AKP Meclis Üyesi adayını destekledi. yemek verdi. Federasyon Başkanı olmasının verdiği bir getiri olabilir ancak insan kendi partisinin aday adayıyken karşı partinin meclis üyesi adayının elini kaldırıp destekliyoruz der mi?

Partimizin bütün meclis üyesi arkadaşlarımıza sormak isterim. Hangisi için bunu yaptı bu arkadaşımız. böyle bir şey olabilir mi? AKP’li meclis üyesinin Kastamonulu olması bir şeyi değiştirir mi?

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir