Yeni değil bu hikaye, bu oyun eski oyun!…

Bazı matematik soruları var ki kolay gibi görünüyor olsa da ancak çoğu insanı hataya düşürüyor. 

CHP Delegasyon seçimlerinde yaşananlar da kolay gibi gözüken matematik soruları gibi oyun kurucu olduğunu iddia eden bir çok kişiyi hataya düşürüyor.

Deniz SEVÜK

İçinde insanın olduğu bir durum veya vakayı sadece rakamlardan ibaret görüp, “oradan 5 gelirse, buradan aldığımız 10 ile” benzeri hesaplamalarla sonuca gitmeyi düşünmek traji komik sonuçların alınmasına sebebiyet verecektir.

Nasıl olur da tam tersi olması gerekirken seçmeni üyesinden, üyesi yöneticisinden daha kaliteli bir yapı ortaya çıkar.

Bu durumu, parti içi yarışlarda liyakatin esas alınmadığı, parti içi etkin olan bazı dinamiklerin asker olarak adlandırılan kendine yakın isimlerin yer bulması için verdiği mücadelenin sonuca yansıması olarak yorumlamak gerekir.

Bu öyle bir yarış ki (savaş) üyesi olduğu mahalleden, ilçenin tamamına müdahale etme yetkisini kendisine hak görmesine yol açar. Mahallesi dışında yapılacak delegasyon seçimlerinde kendi dinamiği içinde yer alan birilerinin olmaması durumunda da yarışan dinamikler arasında huzursuzluk yaratmak başta olmak üzere, “düşmanımın düşmanı dostumdur” düsturundan hareketle pazarlıkların içinde yer alırlar.

Ve gelinen sonda mücadelede (savaşta) bitap düşmüş bir ordu misali kendisi başta olmak üzere, memlekete, millete, partiye ve hatta delegesi olduğu ilçeye yarar getirmeyen, yıllardır süre gelen kısır çekişme oyununun iki yıllık yeni oyuncuları sahnede yerini alacaklardır.

Sandığa kim daha fazla üye taşır hesaplarıyla başlayan mücadelenin gürültüsü içinde parti felsefesini içselleştirmiş, teori ve pratiği ile topluma ve siyasete artı değerler katacak kişilerin cılız sesi maalesef ki bir daha bastırılmış olur.

Bu yaşananların yanlışlığını fark eden aslında çoğunluk ta olanlar, “bu son olsun bir daha ki delegasyon seçiminde buna izin vermeyeceğiz” iddiaları iki yıl sonra yapılacak ilk parti içi seçimde çoktan tarihin tozlu sayfaları içindeki yerini almış ve unutulmuş olacaktır. Çünkü bu oyun eski oyun.

Ahmet Kaya ve Selda Bağcan’ın düeti olan Koçero türküsünden bir bölümle kapatmak en doğrusu.

Gocunmayın güzel beyler, hanımlar
Alınıp incinmeyin
Yeni değil bu hikaye, bu oyun eski oyun

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir