Yok mu alan, Eyüsultan satılıyor!

31 Mart yerel seçimleriyle göreve gelen Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in belediye taşınmazlarını satma alışkanlığı tam gaz devam ediyor.

Mülkiyeti Eyüpsultan belediyesine ait, üzerinde okul ve cami bulunan taşınmazın, belediye iştiraklerinin SSK ve Vergi borçları karşılığında satan Deniz Köken, simdi de, AKP’li Kadir Topbaş’ın İBB Başkanı olduğu dönemde ‘kaçak’ olduğu iddiasıyla yıkılan Kemer Okulları’nın 210 bin 538 metrekarelik arazisi satışa çıkarıyor.

AKP’li Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Kemerburgaz’da bulunan ve bir zamanların önemli tartışma konularından biri haline gelen, 210 dönümden büyük araziyi satmak için Belediye Meclisi’nden yetki aldı. CHP üyelerinin ‘ret’ oyu verdiği teklif, AKP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi. Teklifte özetle şöyle denildi: “Mülkiyeti Belediyemize ait Kemerburgaz Mahallesi 3106 parsel sayılı 210 bin 538 metrekare yüzölçümlü taşınmazın ‘Arsa Satışı Karşılığı Hasılat Paylaşım’ yöntemiyle ihale edilerek satılması ve satışa ilişkin düzenlenecek protokolün imzalanması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi…”

Teklifin görüşülmesi sırasında söz alan CHP’li meclis üyeleri teklifi eleştirdi. Arazi ile ilgi plan ve projelerin hazırlandıktan sonra teklifin meclise getirilmesini savunan CHP’li üyeler şeffaflık istedi. CHP Eyüpsultan Belediye Meclis grup başkan vekili Mustafa Tüysüz, “Bizim korku ve endişemiz şudur ki, yarın bir gün buranın belediyenin kapsamı dışına çıkartılarak, bakanlıkların buraya el koyarak müteahhitlerin burayı farklı bir şekilde değerlendirme konusudur” dedi.

AKP’Lİ GÜRBÜZ: PEŞKEŞ ÇEKECEK GİBİ ALGI

CHP’lilerin eleştirilerini, AKP’li Meclis Üyesi Ahmet Hamdi Gürbüz yanıtladı. Gürbüz, özetle şunları söyledi: “Burada sanki Eyüp halkının hassasiyetleri düşünülmüyor, Ak Parti Grubu’ndaki arkadaşlar kafayı eğmişler, belediye başkanı da burayı alacak peşkeş çekecek gibi bir algı içerisinde. Yangından mal kaçırdığımızı mı düşünüyorsunuz? Dosyanın geldiği şekliyle oylanmasını istiyoruz.” İkinci kez söz alan CHP meclis üyesi Sema Balcı ise, “Biz kimseye peşkeş çekileceğinden bahsetmedik. Fakat kendisi niyet okuduğu için zannediyorum, o yüzden söyledi” dedi. Konuşmaların ardından, CHP grubunun karşı çıkmasına rağmen teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

AKP’li Kadir Topbaş’ın İBB Başkanı olduğu dönemde ‘kaçak’ olduğu iddiasıyla yıkılan Kemer Okullarını yandaş medya böyle haber yapmıştı. aradan geçen 2 yıllık zaman sonunda meselenin tamamen duygusal olduğu da alınan bu kararla ortaya çıktı.

Sosyal Medyada Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir