Sağlık Meslek LisesiBaşer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
Sağlık sektörü denilince küçük bir kesit ile sınırlandıramayacağımız büyük bir alan ile karşılaşırız. Geçmişten bu yana hayatımızda bulunan sağlık sektörü hiçbir zaman sonu gelmeyecek ucu bucağı bulunmayan bir iş dalıdır. Hal böyle olunca da meslek seçiminde de en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Artık günümüzde her yerde her sokakta açılan hem özel hem de devlete ait olan hastaneler, sağlık ocakları bu iş imkânının son bulmayacağını ve her zaman sağlık personeline ihtiyaç olduğunu kanıtlıyor. Bundan dolayı geleceğiniz ile alakalı meslek seçiminde sağlık sektörüne karar verdiyseniz gerçekten doğru bir karar vermişsiniz demektir.
Diğer liselerden biraz daha farklı olan sağlık meslek liseleri ‘nin en büyük özelliği diğer liselerde bulunmayan sağlık meslek eğitiminin verilmesidir. Liseden mezun olduktan sonra sadece üniversite okuyarak meslek sahibi olma şansınız varken eğer sağlık meslek lisesi okuysanız sizde lise sonrası bir meslek sahibi sayılırsınız. Tabi ki üniversite okumanın önemi çok büyüktür ama sizde bir meslek lisesinden mezun olduysanız KPSS sınavına girerek mesleğinizle ilgili devlette bir iş sahibi olabilirsiniz. Çok farklı dallarda meslek eğitimi veren liselerde en önemli dallardan biri olan sağlık sektöründe de eğitimlerini vermektedir. Diğer meslek liselerinden biraz daha yüksek puana sahip olan Sağlık Meslek Liseleri vermiş olduğu sağlık eğitimi ile öğrencilerini sağlık sektörü için yetiştiriyor ve onların sonu bulunmayan bir meslek sahibi olmaları için sağlık meslek lisesi eğitmenlerince çabalanıyor.
Başer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ‘nin Avantajları?
Liseler kendi içinde Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi,
kSağlık Meslek Lisesi ve Düz lise olmak üzere beş guruba ayrılır. Fen ve Anadolu liselerinde tamamıyla üniversite hazırlık amaçlı dersler verilmektedir. Meslek liseleri ise kendi içindi Anadolu Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere ikiye ayrılır. Bunların birbirinden farkı ise Anadolu Meslekte hem meslek öğretimi hem de üniversiteye hazırlık derslerine ağırlık verirken Endüstri Meslek liselerinde daha çok ağırlık meslek derslerindedir. Sağlık Meslek Liseleri ise sağlık sektörü ile alakalı ayrıntılı dersler vererek öğrencileri sağlık sektörüne hazırlayarak onlara gelecekte iyi bir meslek sahibi yapmayı amaçlıyor. Sağlık Meslek Lisesi bölümü mezunu iseniz diğer meslek dallarına göre iş bulma imkânınız çok daha yüksektir. Devlet dairelerinde kadro alma şansınız vardır. Düz liselerde ise de normal bir şekilde sadece lise eğitimi verilmektedir.
Peki, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi mezunları iş imkânları nelerdir?
Sizde lise eğitiminizi sağlık üzerine okumaya karar verdiyseniz ve bu bölümü bitirdiyseniz sağlık sektöründe Hemşirelik ve Acil Tıp Teknisyenliği gibi dallarda görev alabilirsiniz. Birde bunun üzerine üniversitede de sağlık üzerine öğreniminize devam ederseniz diğer sağlık dallarında da görev alma şansına sahip olursunuz. Tabi ki hiçbir zaman eğitimde azla yetinmeyin. Ben nasıl olsa sağlık mezunuyum ben iş bulurum diye düşünmeyin. Hep daha fazlasını isteyin. Unutmayın iyi bir üniversite iyi bir gelecek, iyi bir kariyer, iyi bir maaş demek. Sizde mutlaka üniversite eğitiminizi tamamlamak için çabalayın. Sağlık sektöründeki hangi dalda çalışmak istiyorsanız o dalın en üst seviyesine çıkmayı hedefleyin. Eğer bir hedefiniz olmazsa daima yerinizde sayarsınız. Diğer meslektaşlarınız gün geçtikçe adım adım yükselirken siz hep geride alt basamaklarda kalırsınız. Tabi ki geride kalan kişiyle kimse çalışmak istemez herkes alanında en iyileri tercih eder. Bir gün sizin yerinize birinin gelmesini istemiyorsanız hep ileriye koşun. Daima hedefte durun ki artık kimse sizi geçemesin. Sizden daha iyisi kalmasın. Ve daima adınızın önünde Doçent, Profesör vb. unvanlarla anılın. Unutmayın bunların hepsi gerçekleşebilir. Hiçbir şey imkânsız değildir. Başer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi sizlerin Sağlık sektöründe yetişmiş kalifiye bir sağlık personeli olmanız yönünde en iyi tercihiniz olacaktır.